12 korzyści zdrowotnych z regularnej aktywności ruchowej

 

Wszelka aktywność ruchowa na poziomie rekreacyjnym świetnie wpływa na nasz organizm. Nieco inaczej już jest ze sportem wyczynowym, ale to już inna bajka…

Poznaj korzyści zdrowotne z regularnej aktywności fizycznej, czyli dowiedz się, jak ruch może wpłynąć na Twoje zdrowie….

 

Aktywność ruchowa przynosi wiele wymiernych korzyści zdrowotnych. Zdrowie, to nie tylko dobry stan fizyczny, ale również duchowy, czy umysłowy.

 

12 korzyści zdrowotnych z regularnej aktywności ruchowej

Oto 12 korzyści zdrowotnych płynących z regularnej aktywności ruchowej. Jeśli nie za bardzo lubisz ćwiczyć, to pomyśl ile dobrego możesz zrobić dla siebie, swojego organizmu i zdrowia…

 

1. Szybsze obniżenie masy ciała

Proste. Ćwiczysz, to obniża Ci się Twoja waga. Pamiętaj, że nie zawsze jednak tak jest. Mięśnie też swoje ważą, więc miej to na uwadze

 

2. Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej bez utraty tkanki mięśniowej

Jeśli odchudzasz się w nieracjonalny sposób, czyli np. urządzasz sobie głodówki i nie ćwiczysz, to nie tylko pozbywasz się tłuszczu, ale również mięśni – są coraz słabsze…

 

3. Poprawę gospodarki lipidowej

Chodzi tu głównie o cholesterol. Jak wiesz, mamy tzw. „dobry” cholesterol i „zły” cholesterol, czyli odpowiednio HDL i LDL. Tego złego masz mieć mniej niż dobrego. Cholesterol ma być w normie.

Na pewno ćwicząc regularnie następuje poprawa gospodarki lipidowej i wyniki cholesterolu są w porządku.

 

4. Poprawę gospodarki węglowodanowej

Głównym zaburzeniem gospodarki węglowodanowej jest cukrzyca. Zaburzenia te są jednym z czynników, które rozwijają choroby niedokrwiennej serca.

Trzustka, która produkuje insulinę m.in. dzięki aktywności fizycznej działa prawidłowo, co jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Poziom cukru również jest w normie.

 

5. Zwiększenie wydolności organizmu

Wydolność to nic innego jak zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego, który wykonany jest bez większych zaburzeń homeostazy, poza tym zmęczenie jest mniejsze niż u osoby mniej wydolnej. Wydolność ma duży wpływ na poziom aktywności ruchowej.

Jeśli chodzi o wydolność fizyczną organizmu, to wyróżniamy aerobową (tlenową), czyli mowa tu o wysiłkach trwających dłużej niż 15 minut, aż do kilku godzin oraz wydolność anaerobową (beztlenową), czyli mowa w tym wypadku o krótkich wysiłkach, ale o dużej intensywności.

O wydolności możesz przeczytać jeszcze TUTAJ.

 

6. Obniżenie ciśnienia tętniczego

Optymalne ciśnienie 120/80 mm Hg
Normalne ciśnienie 120–129/80-84 mm Hg
Prawidłowe wysokie ciśnienie 130–139/85-89 mm Hg
Łagodne nadciśnienie 140-159/90-99 mm Hg
Umiarkowane nadciśnienie 160-179/100-109 mm Hg
Ostre nadciśnienie 180/110 mm Hg i powyżej

Prawidłowe i optymalne ciśnienie krwi wynosi 120/80  mm Hg. Zwykle osoby, które ćwiczą regularnie mają niższe ciśnienie i tętno. Również zauważalne są zmiany w układzie krwionośnym i sercu.

Więcej na  ten temat możesz poczytać TUTAJ

 

7. Zmniejszenie napięcia i stresu

Kiedy jesteś zły, masz niezbyt dobry dzień – poćwicz. Wszelkie napięcia i stresy szybko minął. Podejdziesz do swoich problemów zupełnie inaczej.

Zobacz jak aktywność fizyczna wpływa na mózg – KLIK

 

8. Poprawę ogólnego stanu zdrowia

Po prostu, lepiej się czujesz. Masz więcej siły i energii, Twoje ciało staje się coraz zgrabniejsze, nabierasz mięśni oraz  masz lepszy nastrój. Jesteś dotleniony. Lepiej Ci się śpi. Same Plusy, plusy i jeszcze raz plusy…

 

9. Wzrost odporności

Twój organizm jest nie tylko coraz bardziej silny na zewnątrz, ale i wewnątrz. Silny organizm rzadziej choruje.

 

10. Poprawa metabolizmu

Praca układu pokarmowego i wydalniczego jest na wysokim poziomie. Nie masz problemu z metabolizmem.

 

11. Poprawa samopoczucia 

Hormony szczęścia, czyli endorfiny szaleją w Twoim ciele. Jesteś bardziej uśmiechnięty i  radosny.

 

12. Wzrost energii życiowej

Chce Ci się bardziej żyć. Jesteś naładowany pozytywną energią. Więcej działasz, bo Ci się chce…

 

Podsumowując….W zdrowym ciele, zdrowy duch…warto ćwiczyć 🙂

 

Dodasz coś od siebie jeszcze jakąś korzyść zdrowotną płynącą z regularnej aktywności ruchowej?

 

Życzę Ci dużo zdrowia i aktywności ruchowej 🙂

Irmina

 

.

.

.

.

.

.

Zaobserwuj mnie na Instagramie!
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

.

.

.

.

.

.

12 komentarzy
 1. Dziękuję bardzo za te informacje . Dzięki nich aż zaczęło mi się ćwiczyć. Zrozumiałem że wf to nie tylko bieganie. To jest tylko dla naszego zdrowia. Zatem ja uwielbiam pływać grać w piłkę czy jeździć na hulajnodze rowerze i deskorolce.
  Czekam na więcej informacji na temat sportu.
  Pozdrawiam Filip Sidor.

 2. Ja od zawsze jestem aktywna fizycznie. Nie wyobrażam sobie dnia bez ruchu na świeżym powietrzu. Niezależnie od pogody. Nigdy nie choruję i jestem o wiele sprawniejsza od moich znajomych młodszych nawet o 25 lat 🙂 Serio :)))
  Dlatego uważam, że w powiedzeniu ” ruch to zdrowie” nie ma żadnej przesady.
  Pozdrawiam 🙂

  1. Wspaniale! I żadna pogoda nie jest Ci straszna! A dla wielu osób jest to niezła wymówka 😛 Tak trzymaj! Jesteś świetnym wzorem do naśladowania! Twoi znajomi powinni brać z Ciebie przykład 😉 Pozdrawiam Ciebie serdecznie 🙂

 3. Ja uwielbiam sport a w szczególności bieganie za to, że wiele pozytywów wnosi do mojego życia; za endorfiny, za pozytywny nastrój po, za to, że mogę spotkać się na zawodach z takimi wariatami jak ja 🙂
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

 4. Głównym plusem dlaczego warto uprawiać sport jest poprawa samopoczucia. Na prawdę człowiek czuje wielkie szczęście jeśli zrobi coś o czym wcześniej nawet nie myślał.

 5. Tak, aktywność fizyczna ma wiele plusów. Dla mnie najważniejsze jest to, że mam po prostu lepszy humor i wszystko widzę w jaśniejszych barwach:-)

  1. I to jest właśnie piękne! Często nabieramy dystansu do np. jakiś problemów i patrzymy na nie zupełnie z innej perspektywy. A Humor i nastrój? Są o niebo lepsze 🙂 🙂 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.