12 korzyści zdrowotnych z regularnej aktywności ruchowej

Wszelka aktywność ruchowa na poziomie rekreacyjnym świetnie wpływa na nasz organizm. Nieco inaczej już jest ze sportem wyczynowym, ale to już inna bajka…

Poznaj korzyści zdrowotne z regularnej aktywności fizycznej, czyli dowiedz się, jak ruch może wpłynąć na Twoje zdrowie….

.

Aktywność ruchowa przynosi wiele wymiernych korzyści zdrowotnych. Zdrowie, to nie tylko dobry stan fizyczny, ale również duchowy, czy umysłowy.

 

12 korzyści zdrowotnych z regularnej aktywności ruchowej

Oto 12 korzyści zdrowotnych płynących z regularnej aktywności ruchowej. Jeśli nie za bardzo lubisz ćwiczyć, to pomyśl ile dobrego możesz zrobić dla siebie, swojego organizmu i zdrowia…

 

1. Szybsze obniżenie masy ciała

Proste. Ćwiczysz, to obniża Ci się Twoja waga. Pamiętaj, że nie zawsze jednak tak jest. Mięśnie też swoje ważą, więc miej to na uwadze.

.

2. Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej bez utraty tkanki mięśniowej

Jeśli odchudzasz się w nieracjonalny sposób, czyli np. urządzasz sobie głodówki i nie ćwiczysz, to nie tylko pozbywasz się tłuszczu, ale również mięśni – są coraz słabsze…

.

3. Poprawę gospodarki lipidowej

Chodzi tu głównie o cholesterol. Jak wiesz, mamy tzw. „dobry” cholesterol i „zły” cholesterol, czyli odpowiednio HDL i LDL. Tego złego masz mieć mniej niż dobrego. Cholesterol ma być w normie. Na pewno ćwicząc regularnie następuje poprawa gospodarki lipidowej i wyniki cholesterolu są w porządku.

.

4. Poprawę gospodarki węglowodanowej

Głównym zaburzeniem gospodarki węglowodanowej jest cukrzyca. Zaburzenia te są jednym z czynników, które rozwijają choroby niedokrwiennej serca. Trzustka, która produkuje insulinę m.in. dzięki aktywności fizycznej działa prawidłowo, co jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Poziom cukru również jest w normie.

.

5. Zwiększenie wydolności organizmu

Wydolność to nic innego jak zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego, który wykonany jest bez większych zaburzeń homeostazy, poza tym zmęczenie jest mniejsze niż u osoby mniej wydolnej. Wydolność ma duży wpływ na poziom aktywności ruchowej.

Jeśli chodzi o wydolność fizyczną organizmu, to wyróżniamy aerobową (tlenową), czyli mowa tu o wysiłkach trwających dłużej niż 15 minut, aż do kilku godzin oraz wydolność anaerobową (beztlenową), czyli mowa w tym wypadku o krótkich wysiłkach, ale o dużej intensywności.

O wydolności możesz przeczytać jeszcze TUTAJ.

.

6. Obniżenie ciśnienia tętniczego

Optymalne ciśnienie 120/80 mm Hg
Normalne ciśnienie 120–129/80-84 mm Hg
Prawidłowe wysokie ciśnienie 130–139/85-89 mm Hg
Łagodne nadciśnienie 140-159/90-99 mm Hg
Umiarkowane nadciśnienie 160-179/100-109 mm Hg
Ostre nadciśnienie 180/110 mm Hg i powyżej

Prawidłowe i optymalne ciśnienie krwi wynosi 120/80  mm Hg. Zwykle osoby, które ćwiczą regularnie mają niższe ciśnienie i tętno. Również zauważalne są zmiany w układzie krwionośnym i sercu.

Więcej na  ten temat możesz poczytać TUTAJ

.

7. Zmniejszenie napięcia i stresu

Kiedy jesteś zły, masz niezbyt dobry dzień – poćwicz. Wszelkie napięcia i stresy szybko minął. Podejdziesz do swoich problemów zupełnie inaczej.

Zobacz jak aktywność fizyczna wpływa na mózg – KLIK

8. Poprawę ogólnego stanu zdrowia

Po prostu, lepiej się czujesz. Masz więcej siły i energii, Twoje ciało staje się coraz zgrabniejsze, nabierasz mięśni oraz  masz lepszy nastrój. Jesteś dotleniony. Lepiej Ci się śpi. Same Plusy, plusy i jeszcze raz plusy…

.

9. Wzrost odporności

Twój organizm jest nie tylko coraz bardziej silny na zewnątrz, ale i wewnątrz. Silny organizm rzadziej choruje.

.

10. Poprawa metabolizmu

Praca układu pokarmowego i wydalniczego jest na wysokim poziomie. Nie masz problemu z metabolizmem.

.

11. Poprawa samopoczucia 

Hormony szczęścia, czyli endorfiny szaleją w Twoim ciele. Jesteś bardziej uśmiechnięty i  radosny.

.

12. Wzrost energii życiowej

Chce Ci się bardziej żyć. Jesteś naładowany pozytywną energią. Więcej działasz, bo Ci się chce…

Podsumowując….W zdrowym ciele, zdrowy duch…warto ćwiczyć 🙂

Dodasz coś od siebie jeszcze jakąś korzyść zdrowotną płynącą z regularnej aktywności ruchowej?

Życzę Ci dużo zdrowia i aktywności ruchowej 🙂

Pestka

.

.

10 komentarzy
 1. Ja od zawsze jestem aktywna fizycznie. Nie wyobrażam sobie dnia bez ruchu na świeżym powietrzu. Niezależnie od pogody. Nigdy nie choruję i jestem o wiele sprawniejsza od moich znajomych młodszych nawet o 25 lat 🙂 Serio :)))
  Dlatego uważam, że w powiedzeniu ” ruch to zdrowie” nie ma żadnej przesady.
  Pozdrawiam 🙂

  1. Wspaniale! I żadna pogoda nie jest Ci straszna! A dla wielu osób jest to niezła wymówka 😛 Tak trzymaj! Jesteś świetnym wzorem do naśladowania! Twoi znajomi powinni brać z Ciebie przykład 😉 Pozdrawiam Ciebie serdecznie 🙂

 2. Ja uwielbiam sport a w szczególności bieganie za to, że wiele pozytywów wnosi do mojego życia; za endorfiny, za pozytywny nastrój po, za to, że mogę spotkać się na zawodach z takimi wariatami jak ja 🙂
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

 3. Głównym plusem dlaczego warto uprawiać sport jest poprawa samopoczucia. Na prawdę człowiek czuje wielkie szczęście jeśli zrobi coś o czym wcześniej nawet nie myślał.

 4. Tak, aktywność fizyczna ma wiele plusów. Dla mnie najważniejsze jest to, że mam po prostu lepszy humor i wszystko widzę w jaśniejszych barwach:-)

  1. I to jest właśnie piękne! Często nabieramy dystansu do np. jakiś problemów i patrzymy na nie zupełnie z innej perspektywy. A Humor i nastrój? Są o niebo lepsze 🙂 🙂 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.