.
.
Podobno zasady są po to żeby je łamać, ale myślę, że nie w tym wypadku. Warto poznać akurat te zasady…
Na pewno ta wiedza Ci się przyda, a Twój trening stanie się jeszcze bardziej mądry. Zwróć na to szczególną uwagę, ponieważ chodzi tu właśnie o CIEBIE.
Jeśli chcesz zacząć trenować na poważnie…lub jeśli już to robisz, to koniecznie musisz wziąć pod uwagę swoją fizjologię.
.
Zasady dotyczące wytrzymałości
Pamiętaj, że najważniejszą cechą motoryczną jest WYTRZYMAŁOŚĆ. Doskonal ją w pierwszej kolejności. Poza tym to właśnie tę cechę kształtuje się najłatwiej.
Wysoka wydolność fizyczna bardzo pomaga w kształtowaniu reszty cech motorycznych, takich jak szybkość, czy siła. Ma ona także wpływ na technikę i taktykę.
.
Wyżej wspominana wydolność fizyczna bardzo szybko wzrasta na początku treningu, później ten proces nieco zwalnia. Na początku najlepiej więc kształtować przede wszystkim wytrzymałość i siłę.
Ważne jest więc, by bardzo uważnie planować wszelkie obciążenia treningowe, żeby nie doszło do przetrenowania.
.
SPADEK WYTRZYMAŁOŚCI
Bardzo trudno budować wytrzymałość, przede wszystkim ze względu na czasochłonny proces. Natomiast bardzo szybko można ją utracić.
Aż o połowę staje się ona mniejsza w czasie braku treningu przez 4-12 tygodni. To właśnie m.in. z tego powodu powinieneś dbać o ciągłość treningu.
Trochę szkoda by było stracić, to nad czym tak długo pracowałeś. Nieprawdaż?
.
TKANKA TŁUSZCZOWA A TRENING WYTRZYMAŁOŚCIOWY
Tkanka tłuszczowa i masa ciała zmniejszają się, gdy uprawiasz treningi wytrzymałościowe, które trwają powyżej 30 minut i są o średniej intensywności – wydatek 300-500 kalorii. Taki trening stosowany jest 3-4 razy w tygodniu.
.
Gdy trening jest jednak mało intensywny, wówczas wydłuż go do godziny. Myślę, że akurat ten punkt bardzo działa, ponieważ jest po prostu widoczny. Działa to również motywująco.
.
Oooo! Widzę, że mam mniejszy brzuch…ooo! Widzę, że robią się ładne mięśnie. To dopinguje! To motywuje! Chcę się działać coraz bardziej. Bo i efekty widać.
.
Jeśli trenujesz, ale raz na tzw. ruski rok, to nie oczekuj, że po jednym, czy dwóch treningach będziesz miał ciało kulturysty.
Krótki czas treningu nie ma wpływu na skład ciała.
.
Zasady dotyczące wydolności
Jeśli chodzi o wydolność, to najlepiej kształtować ją do 20 roku życia. Później rzecz jasna również można ją kształtować, ale niestety w mniejszym stopniu treningi wpływają na nią.
Tak więc, jeśli jeszcze nie przekroczyłeś 20 roku życia, to pracuj, pracuj…bo to ważny okres w twoim życiu na kształtowanie wydolności.
.
Już trening, który trwa 10-15 minut poprawia wydolność krążeniową. Oczywiście musi być on mocno intensywny.
.
Zasada dotycząca odpoczynku
Zadbaj koniecznie o przerwy wypoczynkowe.
<<< http://sporttopestka.pl/wypoczynek-jak-wazny-jest-wypoczynek-po-treningu/ >>>
.
Jeśli trening będzie zbyt częsty i w dodatku bez żadnego odpoczynku i odnowy biologicznej, to zwyczajnie doprowadzisz do zmęczenia, przetrenowania i powstania urazów, które później wykluczą ciebie z treningów na długi czas.
.
<<< http://sporttopestka.pl/zmeczenie-organizmu-gdy-jestes-zmeczony-po-treningu/ >>>
.
Zasada dotycząca rozgrzewki
Nie zapominaj o rozgrzewce. Jest mega ważna. Chroni aparat ruchu przed wszelkimi urazami, jak również usprawnia przemianę materii.
.
…również ważne zasady treningu
✔ Coraz większe obciążenia treningowe stosuj dopiero w zależności od intensywności treningu i czasu jego trwania. Wiadomo przecież, że nie zaczniesz np. od razu biegać maratonu.
✔ Dostosuj odpowiednie metody treningu do uprawianej przez ciebie dyscypliny.
.
✔ Zadbaj o to, by trening był odpowiednio rozłożony w czasie. Zaplanuj go wcześniej, jeśli podchodzisz do niego poważnie. Poza tym dopasuj do tego czasu odpowiednią intensywność.
To, że trening będzie np. krótszy, ale bardziej intensywny, nie pomoże w uzyskaniu dobrego poziomu.
.
Jeśli trening twój jest dłuższy, to zróżnicuj formy obciążeń.
.
✔ Pod koniec okresu treningowego kształtuj takie cechy motoryczne jak szybkość, koordynację oraz inne umiejętności ruchowe, które są specyficzne i odpowiednie dla danej dyscypliny.
✔ Bardzo ważne jest, by indywidualizować treningi. Każdy zawodnik przecież różni się od siebie, czy to predyspozycjami fizycznymi, psychicznymi, czy to poziomem umiejętności.
.
✔ Jeśli trening jest zbyt lekki i stopniowo nie podnosi się obciążeń, to wówczas nie wywołuje on ani zmiany sprawności, ani wydolności fizycznej. Utrzymuje się on na nie zmienionym poziomie.
.
✔ Najlepiej by było, jeśli trening będzie angażował jak największą ilość mięśni i będzie miał charakter wysiłku izotonicznego, w którym to czas treningu się nie zmienia, a wzrasta obciążenie.
.
RODZAJE WYSIŁKU
Fajnie, jeśli będziesz wiedzieć jaki rodzaj treningu tak w ogóle uprawiasz.
.
Możemy je podzielić na pięć grup.
1. Statyczne i dynamiczne:
🔘 w zależności od rodzajów skurczów mięśniowych.
2. Ogólne i miejscowe:
🔘 w zależności od wielkości zaangażowanych grup mięśni.
3. Długotrwałe i krótkotrwałe:
🔘 w zależności od czasu trwania.
4. Submaksymalne, maksymalne, supramaksymalne:
🔘 w zależności od intensywności.
5. Tlenowe i beztlenowe:
🔘 w zależności od procesów biochemicznych dominujących w pokryciu zapotrzebowania energetycznego.
.
Trochę tych zasad się zebrało, ale mam nadzieję, że Ci się przydadzą ❤
Irmina
ZAPRASZAM! KLIKNIJ W LITERKĘ „f” I POLUB FANPAGE SPORTTOPESTKA
.
.
źródło: notatki z fizjologii awf.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Pilates jest ekstra, naprawdę pomaga w osiągnięciu odpowiedniej elastyczności i gibkości ciała, wysmukla sylwetkę. Doskonały pomysł dla osób, które nie lubią szalonego pędu, to coś dla dziewczyn doceniających spokój, koncentrację, ale ćwiczenia raczej dają w kość i nie jest tak, że w ogóle się po nich człowiek nie zmęczy, ważny jest oddech i cierpliwość
Fajnie, że są ludzie, którzy lubią dzielić się na forum swoimi doświadczeniami. Wymiana myśli to w dzisiejszych czasach bardzo cenna umiejętność.
miło czytać takie cudne komentarze 🙂
Serdecznie witam wszystkich forumowiczów, jestem nowy w temacie proszę wyrozumiałość
Witaj 🙂
Każdy spośród nas zetknął się z faktem, zalecam zaznajomienie się z problemem.
test obciążeniowy organizmu, test obciążeniowy organizmu cena, test
obciążeniowy organizmu forum, test obciążeniowy organizmu kielce
Newsletter jest!
Facebook – obserwowany i polubiony ( A.P;-))!
Strona udostępniona!
Buziaki!
Cudnie! Cieszę się niezmiernie 🙂 i…zakładaj szybko swojego fejsa 😉 pozdrowionka :)))
Z układaniem treningów to „temat rzeka”!
Podziwiam osoby, które mają idealnie zaplanowany i zorganizowany cały makrocykl treningowy!
Raz trenuję więcej interwałów, raz typowych wydolnościowych cardio, raz trening siłowy (zawsze od 4-10tygodni), raz pilates i więcej ćwiczeń na mobilność czy stabilizację (joga), raz więcej treningów równowagi i siła z użyciem ciężaru własnego ciała. Raz = przez bliżej nieokreślony czasowo okres;-D!!
Uzależniam rodzaje treningów siłowni , na której pracuje, grupy docelowej oraz pory roku i temperatur – dnia, stopnia koncentracji. Makrocykl wystrzałowy;-))). Co o tym myślisz?
Jesteś moim „guru” wiedzy o trenowania;-))
Buziaki!
a ja śmiało mogę Ci powiedzieć, że jestem za! :)))) to ważne, że bierzesz pod uwagę tyle aspektów w prowadzeniu zajęć (grupa, pora roku, czy temperatura). Uważam, że to świetna sprawa, że urozmaicasz treningi. Jak dla mnie..nie ma chyba nic gorszego, niż np. katowanie tylko i wyłącznie brzucha – bo chcę mieć na przykład tzw. kaloryfer. Trzeba oddziaływać na całe ciało, by pracował nie tylko w/w brzuch…I rzecz jasna, nie wolno zapominać o racjonalnym i zdrowym odżywianiu 😉 Nie ma co się trzymać kurczowo takiego planu…makrocyklów, czy mikrocyklów, jeśli nie jest się zawodowym sportowcem. Owszem, fajnie sobie rozplanować dany okres czasu. Ale najważniejsze, by wszystko wykonywać po prostu z głową :)))) A u Ciebie ta główka naprawdę nieźle pracuje ;)))
buziaki, buziaki!
Jeśli chodzi o złote zasady treningu, to dla mnie najważniejsze jest wspólne trenowanie z innymi – tylko tak można stać się lepszym i złamać swoje własne granice 🙂
oooo to jest piękna złota zasada! 🙂 wspólne trenowanie to nie tylko wspólne spędzanie czasu, ale także wspieranie się i dopingowanie 🙂 a to jest nadzwyczaj ważne! 🙂
Jak zwykle ciekawy i bogaty merytorycznie wpis. Moim zdaniem za mało takich rzeczy dzieciaki poznają w szkołach na WF-ach. Oprócz samej praktyki, powinni także „liznąć” trochę teorii, bo ona także jest ważna i także może (zwłaszcza te dzieciaki starsze) do sportu zachęcać. Pozdrawiam serdecznie! 🙂
ojjj faktycznie…dobrze na to zwracać uwagę również na wf-ach…dzieci i młodzież naprawdę nie są głupie, trzeba ich tylko mądrze prowadzić ;))))
Pozdrawiam Ciebie również triathlonisto bardzo serdecznie! :))))