10 najlepszych aktywności dla seniorów | Formy aktywizujące ludzi starszych | Gerontologia

.

.

Zaliczasz się do grona seniorów? A może masz bliską osobę w dojrzałym wieku? Co raz więcej seniorów aktywnie spędza czas…i to jest wspaniałe! Czyż nie?

.
Jakiś czas temu na blogu mogłeś znaleźć informacje dlaczego senior powinien spędzać aktywnie czas. Dzisiaj dowiesz się w jaki sposób najlepiej wykorzystać ten aktywny czas. Co to oznacza?

Poznasz aktywności ruchowe, które są najbardziej odpowiednie dla osób w dojrzałym wieku.

.

10 najlepszych aktywności dla seniora

 

~1~

Aktywność rekreacyjna

Jeśli chodzi o rekreacje to możemy mówić o różnorodnych formach indywidualnego lub grupowego czynnego wypoczynku.

Taka aktywność jest oczywiście bardzo różna, mianowicie zależne są od  upodobań i możliwości.

Super jeśli podejmowana jest w miarę spontanicznie i bez określonego programu.

.

~2~

Taniec

Bal, wieczorek, zabawa, dancing, a może lekcje tańca?

Taniec to naturalna forma ruchu, która jest znana ludziom od dziecka. Ważny jest dobór muzyki, jak również miejsce, wystrój oraz skład osobowy grupy.

Taniec to fenomenalna rozrywka, mnóstwo zabawy i uśmiechu. Nie dość, że wzrasta sprawność fizyczna (nie wiadomo kiedy ;)), to również fajna integracja.

Lubisz tańczyć? Ja baaardzo 🙂

.

~3~

Aktywność leczniczo-rehabilitacyjna

W tej aktywności, jak się domyślasz, celem jest przywrócenie sprawności po na przykład przebytej chorobie lub też zapobieganie utracie sprawności.

Są to oczywiście różnego rodzaju turnusy rehabilitacyjne, uzdrowiska, kurorty i sanatoria.

W swojej ofercie takie miejsca mają nie tylko zabiegi rehabilitacyjne, ale również na przykład ćwiczenia gimnastyczne. Może byłeś w jakimś uzdrowisku?

.

 ~4~

Wczasy i wycieczki

Morza szum…ptaków śpiew…albo…hej góry nasze góry… 😉 a może jeszcze inne piosenki związane z jakimś pięknym miejscem?

Wycieczki zmuszają starszego człowieka do aktywności społecznej, dają one poczucie zmiany i odmłodzenia.

Można powiedzieć, że koją samotność. Wspaniale jeśli wycieczki i wczasy są aktywne. Zwiedzanie ciekawych miejsc, spacery, jazda na rowerze, pływanie, zdobywanie górskich szczytów i inne atrakcje robią wiele dobrego.

Każdy powinien zmienić otoczenie raz na jakiś czas. Pomyśl, kiedy gdzieś ostatnio wyjechałeś…

.

~5~

Aktywność rodzinna

Myślałeś, że taka aktywność, to żadna aktywność? Nic bardziej mylnego.

Częste kontakty z rodziną są źródłem równowagi emocjonalnej, a także poczucia bezpieczeństwa. Ta równowaga i bezpieczeństwo skłania nas do spędzania wspólnie czasu.

Rekreacja rodzinna – to jest to.  Może wspólna wycieczka rowerowa? Albo nordic walking? Działasz aktywnie z członkami rodziny? Koniecznie się pochwal…

.

~6~

Aktywność hobbistyczna

Hobby. Pasje. Człowiek bez nich, mam wrażenie, że usycha. Taka aktywność daje możliwość racjonalnego zagospodarowania czasu wolnego, a także rozwijania zainteresowań.

Możesz rewelacyjnie doskonalić umiejętności, które posiadasz. A ty? Masz jakieś hobby?

.

~7~

Aktywność społeczna

Niekiedy stanowi taki naturalny pomost pomiędzy aktywnością zawodową a przejściem na emeryturę. Mogą to być działania na rzecz środowiska.

Mam na myśli np. klub seniora. Czy działają u ciebie takie kluby? Co robicie podczas takich spotkań?

.

~8~

Aktywność kulturalna

Ostatnio gdzieś w telewizji słyszałam, że bez kultury człowiek nie może żyć. Kultura jest bardzo potrzebna ludziom.

Stwarza ona możliwości czynnego uczestniczenia w różnych formach życia kulturalnego, np. zespoły tańca zapomnianego, teatr, czy chór.

Przygotowania, próby, a potem występy, emocje. Coś wspaniałego.

.

~9~

Aktywność edukacyjna

Człowiek uczy się całe życie. I tak powinno być. Trzeba ciągle rozwijać mózg i również on musi ćwiczyć.

W odniesieniu do ludzi starszych od razu na myśl przychodzą Uniwersytety III wieku. Poza tym są to również różnego rodzaju kursy.

Najczęściej mają one charakter rozszerzający posiadaną wiedzę, wykształcenie oraz umiejętności.

Kto jest studentem Uniwersytetu III wieku? Może napiszesz jak tam jest? Jestem bardzo ciekawa.

.

~10~

Uprawa ogródków działkowych

I na koniec ogródki. Nie mogło ich zabraknąć. Jest to forma rekreacji. Pozwala na aktywność ruchową i to w dodatku na świeżym powietrzu.

Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla usprawnienia układu oddechowego.

Można nieźle się tam spocić, praca zawsze się znajdzie. Ale przecież nie samą pracą człowiek żyje 🙂 Ogródki działkowe mogą służyć również do relaksu…a może najbardziej lubisz właśnie taką formę aktywności?

Niemal wszystkie aktywności, które powyżej opisałam sprawiają, że ćwiczysz ciało, ale również umysł, wzmacniają ducha i relaksują.

.

.

Którą aktywność wybierasz? A może jeszcze inaczej spędzasz aktywnie czas?

.

Aaaa i jeszcze jedno. Pamiętaj!

Aktywny senior, to szczęśliwy senior…

.

Pestka 🙂


.  

On Sale

.

.

.

źródło – notatki awf

.

.

Zaobserwuj mnie na Instagramie!
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
12 komentarzy
 1. Paralotnią na dach Afryki!
  My, paralotniarze, kochamy latać, zwiedzać świat z góry. Dlatego nas trzech [Robert, Seweryn i Wiesław] po lotach w górach Europy postanowiliśmy przelecieć nad najwyższymi górami Afryki. To wyzwanie dla nas jest duże, bo dwoje z nas to już seniorzy [Seweryn 61 lat, Wiesław 67 lat) ale jestem pewien że podołamy [przecież znakomity podróżnik i kajakarz Aleksander Doba ma również 67 lat]. Na przeszkodzie stanęły, niestety wysokie ceny przelotów, pobytu, trekkingu. Nadarzyła się jednak okazja: Idee Kaffee urządził konkurs na projekt dotyczący promocji aktywności sportowej i zdrowego trybu życia. Wygrana pozwoli nam na zrealizowanie naszego celu. Przebrnęliśmy przez pierwszy etap a jury wybrało nasz i 9 innych projektów na które mogą głosować internauci. Prosimy zatem wejść na stronę http://konkurs.ideekaffee.pl/finalisci i zagłosować na nasz projekt, jeżeli się oczywiście spodoba.
  Pozwólcie zrealizować nasze marzenia. Obiecujemy ciekawe zdjęcia i relacje z naszej wyprawy. Z góry dziękujemy.
  Seweryn, Robert i Wiesław

  1. Jeśli zdrowie nam pozwala, to dobrze korzystać z tego i ruszać się. Poczytać zawsze można…z ciekawości…czy ku przestrodze 😉 pozdrawiam aktywnie 🙂

 2. Warto pamiętać o aktywności jeszcze przed wiekiem seniora. Wtedy sport będzie czymś normalnym i przyjdzie dużo łatwiej 🙂

 3. Bardzo „kompleksowe” podejście do tematu aktywności sportowej dla seniorów. Nie ukrywam, że z wielką chęcią przeczytałem cały wpis, choć do miana „senior” jeszcze mi trochę brakuje 🙂 Już dziś jednak chciałbym bardzo i życzę sobie z całego serca bym na etapie bycia seniorem właśnie miał siły by żyć aktywnie sportowo. Sport to rewelacyjna sprawa i choć wstyd się przyznać, że ostatnio z powodu innych obowiązków, jestem z „nim” trochę na bakier (powiedzmy, że chwilowo mamy ciche dni) to jednak bardzo doceniam zalety bycia aktywnym sportowym, a ruch wszelaki bardzo mnie odpręża i rozluźnia po stresującej pracy w pozycji wiecznie siedzącej. Dla osób pracujących w biurze, pracujących umysłowo, wysiłek fizyczny to lekarstwo dobre na wszystko – tak mi się przynajmniej wydaje 🙂

  1. …mnie również brakuje jeszcze sporo do bycia seniorem, ale nie mogłam o nich zapomnieć 🙂 Masz cieche dni ze sportem i aktywnością fizyczną? Coraz częściej jest piękna pogoda…może zacznij od wyjścia na spacer… ;] fajnie piszesz na ten temat, więc myślę, że niedługo przeprosisz się ze sportem ;)) powodzenia i ..dawaj znać czy już zacząłeś się „sportować” 🙂 Trzymam kciuki! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.