Siatkówka plażowa | Czym różni się siatkówka plażowa od halowej?

Siatkówka plażowa i halowa. Jedni wolą pierwszą, inni drugą wersję tej gry. Jest trochę różnic między nimi. Dzisiaj przedstawię Ci najważniejsze. Zrobimy sobie porównanie tych dwóch pokrewnych dyscyplin, a na koniec zrobimy krótkie podsumowanie w punktach…

Porównanie wymiarów boiska siatkówki plażowej i halowej

Jest kilka różnic jeśli chodzi o boiska i jego wymiary. Na pewno na pierwszy rzut oka wybija się struktura nawierzchni, tzn. w plażówce – piach, zaś w halowej – twarda. Również wymiary są odmienne.

Mianowice – Na piaskowej powierzchni boisko jest krótsze i wynosi 16 x 8 m, natomiast w piłce siatkowej halowej boisko mierzy 18 na 9 metrów.

Siatka na plaży jest także nieco krótsza, tzn. jej długość wynosi 8,5 m. Poza tym boisko do plażówki jest „czyste”, co oznacza że nie ma na nim żadnej wyznaczonej linii, nie ma ani środkowej linii, ani linii ataku.

Linia środkowa w „halówce” dzieli całe boisko na dwie równe części – 9×9 m. Linia ataku, oddalona jest od linii środkowej o 3m.

Występujące różnice między zawodnikami „plażówki” i „halówki”

Na plaży jest tylko dwóch zawodników, zaś w tradycyjnej siatkówce jest ich sześciu. Dodatkowo na parkiecie drużyna posiada ogromny sztab ludzi, którzy pomagają drużynie – trener, asystent, lekarz, masażysta, rezerwowi (max 6). Jeśli chodzi o siatkówkę piaskową to gracze są praktycznie sami (nie ma zmian, nie ma trenera).

Są odmienności co do pozycji na boisku. W plażowej nie ma pozycji, zaś w halowej jest ich sporo – np. rozgrywający, atakujący, czy przyjmujący. Jednak sportowcy muszą pamiętać o swoich pozycjach, ponieważ jeśli będzie błąd ustawienia, to tracą punkt.

Jeśli chodzi o zmiany siatkarzy to w pierwszym przypadku – skoro nie ma rezerwowych, to nie ma też zmian zawodników, zaś w drugim przypadku trener może dokonać w jednym secie tych zmian – aż sześć.

 

 

Różne przepisy gry siatkówki halowej i siatkówki plażowej

Skoro występują różnice w nawierzchni, czy zawodnikach, to jasną sprawą jest również to, że różne będą też przepisy, chociaż jest też sporo podobieństw. Skupmy się jednak na odmienności jednej siatkówki od drugiej.

W piłce siatkowej plażowej zawodnicy nie mogą przyjąć piłki „na palce”, czyli oburącz sposobem górnym. Dopuszczone jest to dopiero w rozegraniu piłki, jednak tu też jest haczyk, gdyż nie można wykonywać tej czynności w wyskoku.

Przebicie też jest nieco inne. Nie można przebijać palcami, można przepić piłkę za pomocą zbicia otwartą dłonią, czy pięścią.

 

 

Przyglądając się blokowi można zauważyć koleją różnicę. Jaką? Jeśli zawodnik na plaży wykona blok, to jest on liczony przez sędziego jako odbicie, w piłce siatkowej na sali, po spełnionym bloku siatkarze mają prawo jeszcze do trzech odbić.

Tzw. Przetrzymanie piłki nad siatką przez zawodników dwóch przeciwnych drużyn w plażowej piłce nie jest błędem, zaś w halowej już jest – wówczas akcja jest powtarzana. Chociaż…coraz częściej i tu sędziowie „puszczają” grę dalej. Po prostu, kto sprytniejszy i silniejszy wygrywa 😉

Jeśli chodzi o wejście na boisko przeciwnej drużyny, to „plażówka” charakteryzuje się tym, że jeśli zawodnik nie przeszkodzi w grze koledze z drugiej drużyny, to błąd nie istnieje. W tradycyjnej zaś nie można (nawet jedną stopą, czy dłonią) przekroczyć całej linii środkowej.

Trzeba mieć z nią kontakt lub stopa, tudzież dłoń musi się znajdować nad nią. Chociaż i w tym przypadku coraz częściej sędziowie, jeśli gracz nie przeszkodzi przeciwnikowi, kontynuują grę.

 

A co z czasem i przerwami w grze?

W Siatkówce plażowej między setami przerwa trwa 5 minut, w halowej – 3 minuty. Podczas każdego seta na piachu po 10 punktach (łącznie) jest zmiana stron boiska. Siatkarze na hali zmieniają strony boiska dopiero po zakończeniu seta – wyjątkiem jest piąty set, wówczas zmiana następuje po zdobyciu 8 punktów przez jedną z drużyn.

 

 Inne wyniki końcowe

Tak. Tu mamy następną różnicę. Głównie ze względu na warunki. W piłce plażowej gra się do 2 wygranych setów do 21 punktów. Jeśli jest remis to następuje tie-break do 15. Na parkiecie gra się do trzech wygranych setów. Najwięcej może ich być 5, gra toczy się wtedy również do 15.

 

Sędziowanie w plażówce i halówce

W jednym i drugim przypadku wymagane są specjalne uprawnienia do sędziowania gry w piłce siatkowej, różnica to – uprawnienia mają być adekwatne do dyscyplina – sędzia siatkówki plażowej lub sędzia piłki siatkowej.

 

 

Jakie są różnice pomiędzy siatkówką na plaży i na hali – podsumowanie

Siatkówka plażowa

 1. Wymiary – 16 na 8 m
 2. Długość siatki – 8,5 m
 3. Brak linii środkowej i linii ataku
 4. Ilość zawodników – 2
 5. Trener – brak
 6. Rezerwowi – brak
 7. Zmiany – brak
 8. Pozycje – brak
 9. Przyjęcie piłki – nie można na „palce”
 10. Wystawa – nie można dołączać wyskoku do wystawy sposobem górnym
 11. Przebicie – nie można „palcami”
 12. Blok – po spełnionym dopuszczalne są jeszcze tylko dwa odbicia
 13. Dotknięcie np. stopą boiska przeciwnej drużyny – dopuszczalne, o ile nie przeszkadza to w grze przeciwnikowi
 14. Przetrzymanie piłki nad siatką – nie ma błędu
 15. Przerwa między setami – 5 minut
 16. Zmiana stron boiska – po zdobyciu 10 pkt (łącznie)
 17. Gra toczy się –  do 2 wygranych setów
 18. Set trwa – do 21 pkt (bądź 2 punktowa przewaga)
 19. Tie break – do 15 punktów (bądź 2 punktowa przewaga)
 20. Sędzia – posiada uprawnienia do sędziowania piłki siatkowej plażowej

 

Siatkówka halowa

 1. Wymiary – 18×9 m
 2. Długość siatki – metr dłuższa od plażowej 9,5m
 3. Linia środkowa i linia ataku – występują
 4. Ilość zawodników na boisku – 6
 5. Trener – obecny
 6. Rezerwowi – 6
 7. Zmiany – w czasie seta max 6
 8. Pozycje – wstępują – rozgrywający, środkowy, atakujący, przyjmujący, libero
 9. Przyjęcia piłki – każdym sposobem (odbicie „czyste”)
 10. Wystawa – można z wyskokiem, dołem, górą…
 11. Przebicie – dozwolone również „palcami”
 12. Blok – spełniony blok nie jest wliczany jako odbicie
 13. Dotknięcie np. stopą boiska przeciwnej drużyny – część stopy (dłoni) musi mieć styczność z linią środkową
 14. Przetrzymywanie piłki nad siatką przez dwóch graczy przeciwnych drużyn – błąd (powtórzenie akcji)
 15. Przerwa między setami – 3 minuty
 16. Zmiana stron boiska – po zakończeniu seta
 17. Gra toczy się do 3 wygranych setów
 18. Set trwa – do 25 punktów (bądź 2 punktowa przewaga)
 19. Tie break trwa – do 15 punktów (bądź 2 punktowa przewaga)
 20. Sędzia – posiada uprawnienia do sędziowania gry w piłkę siatkową

 

 

Pestka?

Na pewno są zwolennicy jednej i drugiej wersji gry. Na lato jak najbardziej polecam plażówkę! Na piachu na pewno trudniej się gra, trudniej się przemieszczać, trudniej wykonuje się atak, do tego słońce, które czasem przeszkadza – ale o to w tym właśnie chodzi!

Jest wielka frajda, jeśli uda się rzucić na piach i jeszcze podbić piłkę! A ile w tym radości! 🙂

 

 

A Ty? Wolisz siatkówkę plażową, czy halową? A może i plażową i halową?

 

 

 

Pozdrawiam,

Pestka 🙂

 

 

5 komentarzy
  1. Plażówka jest naprawdę cieżka ;] utrudnione jest bieganie…trudniej wyskoczyć…ale za to…fajnie się rzuca do obrony 😉 😉 😉

 1. Różnica jest jedna.
  Gra się w butach lub bez :-)))
  A z innej beczki to jak ktoś z okolic wawy ma ochotę poskakać koło siatki to Powsin w weekendy będzie dobrym adresem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.