.
.
Grając w piłkę ręczną dobrze, żebyś znał przepisy gry ;] Dzisiaj zajmiemy się tylko i wyłącznie boiskiem. Krótko, zwięźle i na temat 😉
Do dzieła!
Wymiary:
– 20 x 40 m.
Nazwy linii:
– Dłuższe -> boczne
– Krótsze -> końcowe
– Linia bramkowa -> odcinek linii końcowej między słupkami bramki
– Pola bramkowego
– Bramkowa
– Linia wskazująca odległość wyjścia bramkarza podczas rzutu karnego
– Rzutów karnych
– Strefy zmian zawodników
– Środkowa
Linia pola bramkowego:
– Należy do pola bramkowego, a także ogranicza pole bramkowe.
Linia, która ogranicza wyjście bramkarza podczas rzutu karnego:
– Jest ona narysowana 3 metry od linii rzutów karnych. Długość tej linii wynosi 15 cm. Oznaczona jest na wysokości środka bramki w polu bramkowym.
Linia rzutów karnych:
– Odległość jej wynosi 7 m od linii bramkowej na wysokości środka brmki.
Linia rzutów wolnych:
– Jest to linia przerywana. Wyznaczona jest promieniem 9 metrów – 3 metry od linii pola bramkowego. Te małe odcinki linii, jak również przerwy pomiędzy nimi wynoszą 15 cm.
Linia środkowa:
– Jest równoległa do linii końcowych. Dzieli boisko na dwie połowy.
Linia bramkowa:
– Szerokość – 8 cm. Nakreślona jest między dwoma słupkami bramki.
Linia strefy zmian:
– Odległość – 4,5 m w prawo i lewo od linii środkowej. 15 cm znajduje się poza boiskiem i 15 cm na boisku. Ograniczają one miejsce zmian zawodników.
Bramka:
– Dwie bramki ustawione są na końcowych liniach na środku. Szerokość – 3m, wewnętrzna wysokość -2 m. Poprzeczki oraz słupki bramkowe są z drewna o przekroju 8 cm. Naokoło nich widoczne są poprzeczne pasy o szerokości 20 cm, mają mieć dwa kontrastowe kolory. Bramka posiada siatka, która luźno wisi.
Pestka ;]
źródło: S. Paterka „Piłka ręczna, cz. II”. AWF w Poznaniu. Poznań 1998;
Dodam, że ciekawe wpisy dajesz pestka 😉 Miło się czegoś nowego dowiedzieć. Napisz coś na temat futbolu amerykańskiego 😉 Nie wiem, na czym on polega 😉 Wiem tyle, że jakieś piłeczki odbijają 😉 Pozdrawiam.
Może kiedyś… 🙂 Będę to miała na uwadze 🙂
Okej 😉 Pozdrawiam.
🙂
Dzięki za odpowiedź. Tego akurat nie widziałem 😉 Myślałem, że oni zatrzymują czas, a tu się okazuje, że nie 😉 Pozdrawiam.
W piłce ręcznej zatrzymują…w nożnej nie 🙂
Ciekawy wpis 🙂 A do piłki nożnej są te same wymiary, czy inne? Z tego co słyszałem, to piłka do danej gry też ma jakieś wymiary i masę 🙂 Pozdrawiam.
Chciałem się jeszcze zapytać, dlaczego podczas meczów dodawają czas do końca gry? Załóżmy, że czas gry trwa 45 min. i potem jeszcze dodawają dodatkowy czas?
Chodzi Ci o mecz piłki nożnej jak się domyślam 🙂 W piłce nożnej nie ma zatrzymywanego czasu, a czasami coś się np. stanie…jakiś faul, albo kibic wleci na boisko…albo podczas zmian…albo jeszcze z jakiś innych powodów.. i już trochę czasu ubywa…tak więc potem kilka minut jest doliczane 🙂 🙂 🙂 Czasami są jeszcze dogrywki… ;]
Inne, inne 😉 Do nogi FIFA ustaliła jakiś czas temu wymiary – 105×68.