Bramkarz w piłce ręcznej

Czy wiesz jak w danej sytuacji powinien zachować się bramkarz podczas gry w piłkę ręczną? Co może, a czego nie?

Czytaj dalej, a dowiesz się tego…..

BRAMKARZ

Podczas gry bramkarz w każdej chwili może grać jako zawodnik w polu, jednak wcześniej musi zmienić strój. Każda zmiana odbywa się w przeznaczonym do tego celu miejscu – w strefie zmian.

 

Co wolno bramkarzowi?
Po wykonaniu obrony, ale w przypadku nieopanowania piłki, może opuścić pole bramkowe, by dokonać zagrania piłką w polu gry. Może również opuścić pole bramkowe bez piłki oraz grać ze swoją drużyną w polu gry.

Trzeba jednak zaznaczyć, że obowiązują go wtedy przepisy takie jak pozostałych zawodników. Bramkarz w czasie obrony może dotykać piłki wszystkimi częściami ciała, oczywiście w polu bramkowym. Pole bramkowe to takie królestwo bramkarza, zatem wolność Tomku w swoim domku 🙂 Bramkarz bez żadnych ograniczeń może poruszać się w polu bramkowym również z piłką.

 

Czego bramkarzowi nie wolno?

Trochę więcej bramkarz ma zakazów. W momencie kiedy bramkarz broni bramkę nie może on zagrozić w żaden sposób zawodnikowi przeciwnej drużyny. W czasie rzutu karnego nie może dotknąć albo przekroczyć linii, która ogranicza wyjście bramkarza.

Jest to linia 4 metra. Nie może tego zrobić, dopóki piłka nie zostanie wypuszczona z dłoni gracza, który wykonuje rzut karny. Bramkarz nie może także celowo zagrać piłkę opanowaną poza własną linię końcową.

Kolejnym zakazem dla broniącego bramki jest dotykanie stopą lub podudziem piłki zmierzającej w stronę pola gry, bądź leżącej.

Nie pozwala się by bramkarz opuszczał pole bramkowe z piłką oraz dotykać toczącej się piłki lub leżącej w polu gry. Kiedy wykona rzut od bramki, nie może dotykać piłki poza polem bramkowym, jeśli wcześniej nie zostanie dotknięta przez któregoś z zawodników.

Ostatnią czynnością, której zakazuje się naszemu bohaterowi jest wprowadzanie do pola bramkowego toczącej się lub leżącej piłki w polu gry, jednocześnie będąc w polu bramkowym.

 

Czy mogę zmienić bramkarza przy rzucie karnym?

Tak. Można go zmienić w każdym momencie, również wtedy, gry sędzia orzeka rzut karny. Nie wolno natomiast dokonać zmiany bramkarza, wówczas kiedy zawodnik jest już gotowy do rzutu oraz ustawiony jest w prawidłowej pozycji wyjściowej z piłką trzymaną w dłoni.

Na pewno wtedy bramkarz będzie upomniany za niesportowe zachowanie. Bramkarz ukarany takim upomnieniem musi zostać w bramce. Jeśli jednak bramkarz dalej uporczywie chce zmiany, to wtedy może zostać nawet wykluczony.

 

 

Pozdrawiam,
Pestka 🙂

.

.

źródło: S. Paterka „Piłka ręczna, cz. II”, AWF w Poznaniu, Poznań 1998;

.

.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.