.
Kontynuujemy temat lekkoatletyki. Dzisiaj o starcie wysokim.
Jak przeprowadzić taką lekcję?
Podpowiem ci…poniżej znajduje się konspekt, który na pewno ci pomoże….
.
Kiedy stosujemy start wysoki? Wiem, że wiesz, że to praktycznie wszystkie biegi o dłuższym dystansie.
Przypomnę, że start niski jest typowy dla sprintów. Przeprowadź lekcję ze startu niskiego, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Niech dzieciaki rozróżniają te dwa starty.
.
Tymczasem, zapraszam na konspekt lekcji wychowania fizycznego dotyczący startu wysokiego.
.
Start wysoki – konspekt lekcji wf-u
.
Cele lekcji:
Umiejętności: Doskonalenie techniki biegu na długim dystansie
Sprawność fizyczna: Kształtowanie szybkości
Wiadomości: Uczeń wie jak wykonać start wysoki, zna zasady zachowania podczas zajęć w terenie oraz w czasie biegów
.
Pomoce: Chorągiewki/ pachołki, szarfy, gwizdek, stoper
1. Część wstępna – 15 minut
.
Czynności organizacyjno porządkowe:
- zbiórka
- podanie tematu i celów lekcji
- sprawdzenie listy obecności i gotowości do zajęć
.
Przygotowanie do wysiłku:
- berek ratuj
- ćwiczenia kształtujące ( rozgrzewka ramion, nóg, tułowia) w truchcie i w miejscu
.
Przykładowa rozgrzewka:
.
1 w truchcie:
- bieg przodem + krążenie ramion na przemian w przód
- bieg przodem + krążenie ramion na przemian w tył
- krok odstawno – dostawny
- przeplatanka
- skip a
- skip c
- skip b
- skip d
- podskoki naprzemienne
- zbieranie grzybków
- bieg tyłem
.
2. w miejscu: (ćwiczenia wykonujemy w liczbie 10 powtórzeń)
- krążenie bioder w jedną i w drugą stronę
- krążenie tułowia
- krążenia stawów (kolanowych, skokowych, nadgarstków)
- przysiady
- pajacyki
- wahadełka
- skrętoskłony
- wymachy nóg w górę i w przód
- wypad nogi w przód + pogłębienie
- przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę
- podpór przodem + zmiana nóg z przodu
- pompki
- brzuszki
- grzbiety
- rozciąganie ud
- rozciąganie łydek
- siad prosty + skłon
- siad rozkroczny + skłony
- siad płotkarski + skłony
.
2. Część główna – 25 minut
,
Nauka startu wysokiego:
- Trucht wokół boiska ze zmianą tempa biegu (wolno-szybko-wolno)
- Trucht jw. : szybko z wysokim unoszeniem kolan; szybko z wysokim unoszeniem kolan do dłoni przy ramionach ugiętych w łokciach pod kątem 90 stopni
- Bieg ze zmianą tempa: wolny-szybki-wolny na dystansie wyznaczonym chorągiewkami (15 m). 3 x indywidualnie, 3 razy na sygnał nauczyciela
- Nauka startu wysokiego z różnych pozycji startowych (bieg na 10-15 m). Z rozkroku (2x), z opadu tułowia (2x), z wykroku (2x).
- Starty z różnych pozycji na sygnał dźwiękowy: z ustawienia przodem – tyłem do kierunku biegu; z siadu prostego; skrzyżnego; z leżenia (na plecach, na brzuchu); uczniowie ustawieni tyłem do siebie (1,5 m), na sygnał pierwszy ucieka, drugi goni
- Start wysoki, bieg na dystansie 20 m (indywidualnie i grupowo) z trzech pozycji startowych.
.
Klasa podzielona jest na trzyosobowe grupy.
Wszyscy ćwiczą start wysoki, np. na 2 torach bieżni (w zależności od możliwości bazowych).
.
3. Część końcowa – 5 minut
.
Ćwiczenie korekcyjne i uspokajające organizm:.
- Pozycja stojąca, ręce wzdłuż tułowia.
- Wdech z jednoczesnym uniesieniem rąk i wyciągnięciem się do góry
- Następnie wydech z powolnym opuszczeniem rąk i schyleniem głowy wraz z barkami
,
Czynności końcowe:
- zbiórka
- podsumowanie lekcji
- wyróżnienia
- pożegnanie
.
.
Powodzenia 🙂
.
.
Jak tam? Startowałeś kiedyś w dłuższych biegach? Na lekcji wf-u, czy może brałeś udział w zawodach? Może 10 k, półmaraton albo maraton, które teraz są w modzie? 🙂
.
Pozdrawiam,
Pestka 🙂
.
.
Facebook: fanpage sport to pestka
.
.
.
źródło: M. Piwońska – scenariusze lekcji lekkoatletyka;
.
.
Najlepszy dystans to 800 m dzięki swojej nieprzewidywalności. 🙂
Racja…może być ciekawie 🙂 i jak zauważyłeś…nieprzewidywalnie 🙂
Start wysoki – pamiętam do dziś tę nazwę i tę traumę z dzieciństwa.
ups…aż tak było źle? 😛