Siatkówka plażowa | Czym różni się siatkówka plażowa od halowej?

Siatkówka plażowa i halowa. Jedni wolą pierwszą, inni drugą wersję tej gry. Jest trochę różnic między nimi. Dzisiaj przedstawię Ci najważniejsze. Zrobimy sobie porównanie tych dwóch pokrewnych dyscyplin, a na koniec zrobimy krótkie podsumowanie w punktach…

Porównanie wymiarów boiska siatkówki plażowej i halowej

Jest kilka różnic jeśli chodzi o boiska i jego wymiary. Na pewno na pierwszy rzut oka wybija się struktura nawierzchni, tzn. w plażówce – piach, zaś w halowej – twarda. Również wymiary są odmienne.

Mianowice – Na piaskowej powierzchni boisko jest krótsze i wynosi 16 x 8 m, natomiast w piłce siatkowej halowej boisko mierzy 18 na 9 metrów.

Siatka na plaży jest także nieco krótsza, tzn. jej długość wynosi 8,5 m. Poza tym boisko do plażówki jest „czyste”, co oznacza że nie ma na nim żadnej wyznaczonej linii, nie ma ani środkowej linii, ani linii ataku.

Linia środkowa w „halówce” dzieli całe boisko na dwie równe części – 9×9 m. Linia ataku, oddalona jest od linii środkowej o 3m.

Występujące różnice między zawodnikami „plażówki” i „halówki”

Na plaży jest tylko dwóch zawodników, zaś w tradycyjnej siatkówce jest ich sześciu. Dodatkowo na parkiecie drużyna posiada ogromny sztab ludzi, którzy pomagają drużynie – trener, asystent, lekarz, masażysta, rezerwowi (max 6). Jeśli chodzi o siatkówkę piaskową to gracze są praktycznie sami (nie ma zmian, nie ma trenera).

Są odmienności co do pozycji na boisku. W plażowej nie ma pozycji, zaś w halowej jest ich sporo – np. rozgrywający, atakujący, czy przyjmujący. Jednak sportowcy muszą pamiętać o swoich pozycjach, ponieważ jeśli będzie błąd ustawienia, to tracą punkt.

Jeśli chodzi o zmiany siatkarzy to w pierwszym przypadku – skoro nie ma rezerwowych, to nie ma też zmian zawodników, zaś w drugim przypadku trener może dokonać w jednym secie tych zmian – aż sześć.

Różne przepisy gry siatkówki halowej i siatkówki plażowej

Skoro występują różnice w nawierzchni, czy zawodnikach, to jasną sprawą jest również to, że różne będą też przepisy, chociaż jest też sporo podobieństw. Skupmy się jednak na odmienności jednej siatkówki od drugiej.

W piłce siatkowej plażowej zawodnicy nie mogą przyjąć piłki „na palce”, czyli oburącz sposobem górnym. Dopuszczone jest to dopiero w rozegraniu piłki, jednak tu też jest haczyk, gdyż nie można wykonywać tej czynności w wyskoku.

Przebicie też jest nieco inne. Nie można przebijać palcami, można przepić piłkę za pomocą zbicia otwartą dłonią, czy pięścią.

Przyglądając się blokowi można zauważyć koleją różnicę. Jaką? Jeśli zawodnik na plaży wykona blok, to jest on liczony przez sędziego jako odbicie, w piłce siatkowej na sali, po spełnionym bloku siatkarze mają prawo jeszcze do trzech odbić.

Tzw. Przetrzymanie piłki nad siatką przez zawodników dwóch przeciwnych drużyn w plażowej piłce nie jest błędem, zaś w halowej już jest – wówczas akcja jest powtarzana. Chociaż…coraz częściej i tu sędziowie „puszczają” grę dalej. Po prostu, kto sprytniejszy i silniejszy wygrywa 😉

Jeśli chodzi o wejście na boisko przeciwnej drużyny, to „plażówka” charakteryzuje się tym, że jeśli zawodnik nie przeszkodzi w grze koledze z drugiej drużyny, to błąd nie istnieje. W tradycyjnej zaś nie można (nawet jedną stopą, czy dłonią) przekroczyć całej linii środkowej.

Trzeba mieć z nią kontakt lub stopa, tudzież dłoń musi się znajdować nad nią. Chociaż i w tym przypadku coraz częściej sędziowie, jeśli gracz nie przeszkodzi przeciwnikowi, kontynuują grę.

A co z czasem i przerwami w grze?

W Siatkówce plażowej między setami przerwa trwa 5 minut, w halowej – 3 minuty. Podczas każdego seta na piachu po 10 punktach (łącznie) jest zmiana stron boiska. Siatkarze na hali zmieniają strony boiska dopiero po zakończeniu seta – wyjątkiem jest piąty set, wówczas zmiana następuje po zdobyciu 8 punktów przez jedną z drużyn.

Inne wyniki końcowe

Tak. Tu mamy następną różnicę. Głównie ze względu na warunki. W piłce plażowej gra się do 2 wygranych setów do 21 punktów. Jeśli jest remis to następuje tie-break do 15. Na parkiecie gra się do trzech wygranych setów. Najwięcej może ich być 5, gra toczy się wtedy również do 15.

Sędziowanie w plażówce i halówce

W jednym i drugim przypadku wymagane są specjalne uprawnienia do sędziowania gry w piłce siatkowej, różnica to – uprawnienia mają być adekwatne do dyscyplina – sędzia siatkówki plażowej lub sędzia piłki siatkowej.