Przypomnę tylko, że wyróżniamy następujące rzuty w piłce ręcznej:
– rzut w wyskoku,
– rzut w miejscu,
– rzut z przeskokiem,
– rzut z odchyleniem,
– rzut z padem,
– rzuty sytuacyjne.
Przed Tobą ciąg dalszy analizy techniki rzutów. Jeśli jeszcze nie przeczytałeś pierwszego postu dotyczącego rzutów, koniecznie uzupełnij zaległości 🙂 http://sporttopestka.pl/pilka-reczna/pilka-reczna-rzuty-rzut-w-wyskoku/.
Rzut w miejscu:
W tym przypadku można wyróżnić:
a) rzuty z gry,
b) rzuty karne,
c) rzuty wolne.
W rzutach z miejsca kończyny górne i dolne wykonują pracę tzw. różnoimienną. Oznacza to, że wykonując rzut, ustawiasz nogę przeciwną (w wykroku) do rzucającej ręki. Odrywasz nogę dopiero wtedy, gdy przenosisz piłkę do przodu, natomiast po wypuszczeniu piłki, postaw nogę z przodu, tak zachowasz równowagę.
Rzut z przeskokiem:
Taki rzut wykonują przede wszystkim rozgrywający. Zwykle Ci zawodnicy rzucają w ten sposób przeprowadzając atak pozycyjny. Technika, odpowiednie ułożenie ciała, koordynacja ramion oraz nóg, sprawia, że ten rzut zaliczamy do najsilniejszych.
Technika rzutu:
1.Chwyt piłki
2. Przeniesienie piłki do tyłu
3. Jednoczesny przeskok + skręt tułowia w kierunku ręki rzucającej
4. Przeniesienie piłki na wysokość głowy
5. Wyrzut piłki do bramki
Ok. Jeszcze małe uwagi do techniki rzutu. Mianowicie, przy wykonywaniu kroku skrzyżnego pierwszy krok osoba praworęczna wykonuje lewą nogą, następnie jest przeskok, noga prawa przeniesiona jest tuż nad podłożem w przód i stawia się ją przed nogą lewą. Prawa stopa ustawiona jest w prawy skos. Potem przenosi zawodnik LN z przodu i postawiona jest przed prawą. Tułów zwrócony jest chwilowo lewym barkiem do bramki. Wyrzut piłki jest wtedy, gdy linia barków ułożona jest do kierunku ruchu prostopadle.
Rzut z odchyleniem
Odchylenie następuje w stronę przeciwną do rzucającej ręki. Odstaw LN w bok i wykonaj ekspresowy skłon tułowia w lewą stronę. Dla utrudnienia danej interwencji obrońcy, ręka z piłką poprowadzona jest nad głową. Zazwyczaj wygląda to tak, że rzucając kierujesz piłkę w przeciwną stronę do kierunku odchylenia.
Dzisiaj to by było na tyle…
Pozdrawiam,
Pestka 😉
.
.
źródło: S. Paterka. „Piłka ręczna, cz.1”. AWF w Poznaniu. Poznań 1997;
.
.
Ciekawe