Lato w mieście | Bezpieczne wakacje w mieście

.

.

„Wakacje, znów będą wakacje, na pewno mam rację, wakacje będą znów…”/kabaret OTTO/.

I znowu są wakacje! Lato w mieście może być naprawdę fascynujące.

Od dobrych kilku lat miasta organizują różnego rodzaju atrakcje dla dzieci, które spędzają wakacje w swoich miastach.

.

Te dwa miesiące można spędzić aktywnie i kreatywnie. Zobaczcie, czy w waszym mieście są zorganizowane jakieś ciekawe zajęcia.

Wakacje mają być beztroskie i wesołe. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc na pewno nie zaszkodzi przypomnieć sobie pewne zasady. Zresztą, zawsze będą przydatne, nie tylko w wakacje.

 

Łap kilka wskazówek dotyczących bezpiecznych wakacji w mieście…

 

Bezpieczne wakacje w mieście

 1. Zabawy na dworze / na podwórku

Wiele wypadków (65 %) zdarza się niestety tuż pod domem. Prawie każde osiedle ma place zabaw. Dziecko może wybawić się i spędzić aktywnie czas, ale może również dojść tam do wypadku. Naucz dziecko jak powinno korzystać z zabawek. Przykład?

 • Nie podchodź pod huśtawkę, na której ktoś się buja.
 • Zjeżdżaj ze zjeżdżali poprawnie – w siadzie prostym.

 

Pierwszym odruchem dziecka, jeśli mu np. wyleci piłka na ulicę, jest jej szybkie złapanie. I bach! Dziecko jest małe, wleci niepostrzeżenie na ulicę i może dojść do nieszczęśliwego wypadku.

 

Staraj patrzeć się pod nogi i nie rób głupich rzeczy – wspinaczki, czy skoki w niedozwolonych miejscach są kuszące, ale pamiętaj o swoim bezpieczeństwie.

 

Zobacz: Bezpieczne wakacje na wsi

 

 1. Jazda na rowerze

Co prawda jest coraz więcej ścieżek rowerowych, ale niestety dochodzi do wypadków. A sprawcą też może być dziecko. Często nie przestrzegają one zasady pierwszeństwa pojazdu.

Przypomnij dziecku podstawowe przepisy drogowe – Rower, ale najpierw przepisy!

Kask, odblaski, sprawne hamulce i dzwonek to podstawa.

Pamiętaj o tym, by zejść z roweru na skrzyżowaniu lub przy przejściu dla pieszych.

 

 1. Wypadki drogowe

Zdarza się, że dziecko jako pieszy wychodzi niepostrzeżenie i znienacka na drogę. Potrafi przebiegać przez jezdnię i przechodzić w niedozwolonym miejscu.

Dzieciaki są małe, często ledwo co je widać zza kierownicy. Dziecko powinno wiedzieć, że jest małe i mieć tego świadomość, że nie wszyscy je zobaczą na drodze.

W mieście koniecznie poruszaj się po chodnikach, jeśli go nie ma lub jesteś poza miastem, to przypomnę, że poruszamy się wtedy po lewej stronie drogi.

Przechodzimy w wyznaczonych miejscach na drugą stronę – sygnalizacja świetlna, przejście dla pieszych (pasy/zebra).

 

 1. Odblaski

Miasto w porównaniu do wsi jest dużo bardziej oświetlone w czasie wieczora i nocy. Jednak odblasków nigdy dość, chociaż mały element daj swojemu dziecku. Dzięki temu będzie bardziej widoczne i bezpieczne. Jest teraz dużo takich elementów i w dodatku są w modzie. Są na koszulkach, możesz kupić specjalne opaski odblaskowe, kurtki, breloczki, buty itp.

 

 1. Podróż samochodem

Dzieci powinny wsiadać i wysiadać z prawej strony auta, będą wtedy na pewno bardziej bezpieczne. Bezwzględnie należy zapinać pasy bezpieczeństwa. Dzieci do lat 12 i poniżej 150 cm wzrostu, mają siedzieć w fotelikach.

Rodzice i opiekunowie – pod żadnym pozorem nie zostawiajcie swoich dzieci w samochodzie i to do tego zamkniętym na cztery spusty, bez dopływu powietrza.

 

 1. Podróż komunikacją miejską

W większych miastach dzieciaki poruszają się samodzielnie komunikacją miejską, jest ona po prostu konieczna, gdyż różnego rodzaju obiekty są od siebie oddalone.

 

Poruszając się środkami komunikacji miejskiej trzeba zapamiętać, by:

 

 • Wsiadać i wysiadać na przystankach
 • Przepuścić wysiadających
 • Dopiero wchodzić przodem do drzwi po przepuszczeniu wysiadających
 • Jeśli dziecko stoi, to musi trzymać się np. uchwytu – autobus, czy tramwaj mogą gwałtownie hamować lub po prostu podczas jazdy również można upaść, np. wchodząc w zakręt.

 

 1. Używki

Wakacje to często pierwszy kontakt z używkami. Alkohol, papierosy, narkotyki, dopalacze…sporo tego. Miej swój własny rozum i odmów, jeśli ktoś Ciebie częstuje. Używki poza tym są niemodne i nie dają nic dobrego. Nie bierz od nieznajomych niczego, cukierek nie musi być zwykłym cukierkiem, tylko czymś dla Ciebie niebezpiecznym. Dbaj o siebie!

 

 1. Internet

Nie ufaj nieznajomym, nie dawaj im swoich danych. Mogą je później wykorzystać. Internet poza tym może uzależnić. Gry komputerowe również. Nie warto. Wyjdź na dwór każdego dnia i spotkaj się ze znajomymi w realu.

 

Pamiętaj o numerach alarmowych. A w szczególności o – 112

Lato w mieście

Jak już wcześniej pisałam, lato w mieście może być atrakcyjne. Organizowane są niemal w każdym większym (ale i w mniejszych miastach również) mieście programy, z których mogą korzystać dzieciaki.

 

W moim mieście (nieduże, 17 tys. mieszkańców), jest wiele plakatów, na których można sprawdzić, co się dzieje podczas lata w mieście i w jaki sposób można spędzić czas.

 

Fajna akcja ;] Co proponuje moje piękne miasto? Zobaczcie…

 

b77a699e15b97de9ad8848bfb841462a

 

 1. Twórczy poniedziałek

Czyli, budowanie latawców i wiatraków. Rozwijanie zdolności manualnych.

 

 1. Sportowe wtorki

Tańce, gry zespołowe, gimnastyka, podchody…

 

 1. Wyjazdowa środa

Wycieczki rowerowe i autokarowe (bliższe i dalsze). Wycieczki autokarowe za niewielką cenę, np. 8 lipca organizowany jest wyjazd do teatru na „Calineczkę” – trochę kultury też się przyda 😉 . Wycieczki rowerowe są bezpłatne.

 

 1. Pracowity czwartek

Zakładanie ogródków – grządki z kwiatami, ziołami, przyprawami. Sadzenie roślin, pielęgnacja ich. Dzieci mieszkające w miastach często nie mają pojęcia jak wygląda taka uprawa roślin. Poza tym odbywać się będą warsztaty kulinarne – przyrządzanie sałatek, wafli, lemoniady i innych prostych potraw.

 

 1. Dla amatorów pływania

W miejskiej pływalni odbywać się będą „Pluski w wodzie” i „Wakacyjna szkoła pływania”. Ceny biletów zachęcają fajnym hasłem – dla dzieciaka za piątaka. Dodatkowo, na basenie jest zawsze bezpiecznie – są ratownicy i przybory wypornościowe, które ułatwią poruszanie się oraz sprawią, że dziecko będzie się czuło jeszcze bardziej bezpiecznie.

 

 1. Piłka, bramka, gol

Na orliku odbywać się będą turnieje piłki nożnej.

 

 1. Dziecięce lato filmowe

Zobaczyć będzie można bajki takie jak: „Kapitan szablozęby i skarby piratów”, „Sekrety morza”, „W głowie się nie mieści” czy „Ups! Arka odpłynęła”.

 

 1. Chilloutowy czwartek dla dużych

Przy pływalni, w parku odbywać się będą letnie koncerty i filmowe pokazy plenerowe.

 

 

Propozycje miasta są naprawdę ciekawe!

A u Ciebie, jak będzie wyglądało LATO W MIEŚCIE?

 

Pozdrawiam,

Irmina

.

.

 

6 komentarzy
 1. u nas to się nazywa lato w mieście czy jakoś tak 🙂 a zimą są ferie w mieście 🙂 super sprawa, dzieciaki mają w pełni zorganizowany czas i więcej się bawią, przebywają na dworze a nie przesiadują przed komputerami, a przy tym są idealnie przypilnowane więc i dla rodziców to duży plusik 🙂

  1. Bardzo dobrze, że o tym wspomniałeś. Rodzice mogą być spokojniejsi, a dzieci, jak napisałeś, dobrze przypilnowane. W wakacje szkoły przecież nie działają, niektóre przedszkola również, więc jak najbardziej – jest to ogromna pomoc dla rodziców.

 2. u nas w mieście też organizują na całe wakacje takie różne atrakcje, dzieciaki zapisują się i niemalże jak do szkoły, przychodzą tam każdego dnia i mają zapewnione zabawy na pół dnia jak nie więcej 🙂 fajna sprawa, oby więcej takich inicjatyw 🙂

  1. No i pięknie! Dzieciaki się nie nudzą i nie tracą czasu na jakieś głupotki 😉 Mogą się czegoś nauczyć i fajnie spędzić czas ze znajomymi 🙂

 3. Niewątpliwie – okres wakacyjny powinien służyć odpoczynkowi a tym bardziej większość czasu dzieci i młodzież powinni spędzać na świeżym powietrzu.

  W tym czasie jednak dzieje się wiele wypadków i należy pamiętać o zasadach, które nam dzisiaj przedstawiasz a będzie nie tylko przyjemnie ale i bezpiecznie 🙂 Przydatny post – niejeden rodzic powinien się z nim zapoznać 🙂 Serdecznie pozdrawiam 🙂

  1. Bawić się i spędzać wakacyjny czas – coś pięknego 🙂 ale często w takich beztroskich chwilach wyłącza nam się taka szufladka pt. „bezpieczeństwo”, zapomina się o nim…warto więc sobie nieco przypomnieć na ten temat 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.