.
.
Tak jak rozgrzewka wykonywana przed aktywnością fizyczną powinna być rzeczą naturalną, tak wypoczynek i regeneracja po wysiłku też są bardzo ważnymi i podstawowymi czynnościami. Nigdy nie powinno się dopuścić do przetrenowania organizmu. Dzisiaj więc wypoczywamy…
.
.
Odpocznij sobie
Nie martw się, że nie poćwiczysz kolejny dzień z rzędu. Twoje ciało potrzebuje regeneracji. Będzie lepiej pracowało, wyniki również będą coraz wyższe, jeśli będziesz mieć na uwadze wypoczynek.
Odetchnij. Zrelaksuj się. Niech Twoje mięśnie poczują luz, niech już przestaną być spięte, niech już nie będzie w nich zakwasów.
.
Jak opisać ten stan wypoczynku? Wypoczynek również potrzebuje pewnej energii wymagającej zużycia. To naprawdę w gruncie rzeczy złożony i aktywny proces. Prowadzi on do odbudowy zużytego potencjału energetycznego – tu głównie możemy mówić o zużytych mięśniach, ścięgnach, stawach, więzadłach, czy układach…
.
Wypoczynek ma na celu oczywiście przywrócić sprawność wszystkim naszym zużytym narządom, układom itd…
Cały ustrój ma funkcjonować i być w pełni równowagi. Czyli możemy śmiało mówić, że to taki proces przywracania homeostazy ustroju, w spoczynku.
.
.
Koszty wypoczynku
Czy wypoczynek musi być drogi? A może wręcz przeciwnie, nie trzeba zbyt wiele. Jeśli chodzi o nasz organizm, to on nie przejmuje się aż tak bardzo tymi sprawami. Głównymi kosztami są procesy tlenowe. Usuwane są produkty przemiany materii, mowa tu o kwasie pirogronowym i kwasie mlekowym.
.
Efekty wypoczynku są największe w pierwszej fazie po pracy. Potem stopniowo ten stan zmniejsza się. Odbudowa zużytych związków energetycznych w pełni następuje właśnie w czasie wypoczynku.
.
Po wysiłkach tzw. krótkotrwałych i o wysokiej intensywności kompensacja oraz hiperkompensacja występują znacznie szybciej niż w wysiłkach długich i o mniejszej intensywności.
Jeśli chodzi o dwa trudniejsze słowa, tj. kompensacja i hiperkompensacja, to w przypadku wypoczynku chodzi mniej więcej o to, że są to dwie fazy omawianego przypadku. W tej pierwszej następuje resynteza wszystkich zużytych związków energetycznych do wyjściowego stanu.
.
Natomiast po niej jest hiperkompensacja, która zwiększa początkowy poziom tych substancji, ale ponad stan wyjściowy.
.
Likwidacja
Najszybciej likwidowany jest kwas mlekowy i jego nadmiar. Potem dochodzi do resyntezy fosfokreatyny, glikogenu, zaś na samym końcu białka.
.
Wyczerpanie
Aby mieć lepszą wydolność, dobrze doprowadzić do wyczerpania organizmu bądź narządu. Jest to nieco paradoksalna zależność między odnową organizmu a stanem zmęczenia i wyczerpania. Na pewno wydolność organizmu będzie się zwiększać.
.
.
Wypoczynek czynny i bierny
Mamy dwa rodzaje wypoczynku: czynny i bierny. Dobrze stosować i jeden i drugi, ale myślę, że lepsze efekty przyniesie jednak ten czynny, do którego zaliczamy m.in. ciepłe kąpiele, masaże, czy naświetlania i sauna. Jeśli też po zmęczeniu niektórych mięśni pracują inne, które dotychczas były nieczynne, to ten wypoczynek będzie efektywniejszy niż ten całkiem bierny.
.
Fajnie, jeśli nasze myśli również odpoczną od treningu, wówczas wypoczniemy też psychicznie. Co jest nadzwyczaj ważne. Nie zapominajmy o tym, by odpocząć nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.
Jeśli chodzi o formy aktywnego wypoczynku, to oprócz wyżej wymienionych może to być też inny sport…np. bardziej rekreacyjny 🙂
.
.
Jakie polecasz formy wypoczynku najbardziej?
Zapraszam na pestkowego facebooka —> Będzie mi miło, gdy klikniesz w „LUBIĘ TO!” ;))))
Zapraszam do lektury poniższych tematów:
2. Zakwasy
3. Odwodnienie
4. Zmęczenie
.
.
Irmina
.
źródło: notatki awf – fizjologia;
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
@Pestko : na jednym z zamieszczonych w artykule zdjęć jest dziewczyna na spacerze z psem.
Jak kiedyś będziesz pisać , jak NIE ODPOCZYWAĆ to wrzuć zdjęcie z husky’m albo malamutem.
Pro publico bono może nawet jakieś swoje udostępnie z przebieżki choć są mocno ‚niewyględne’. :-))))
chętnie zobaczę Twoje zdjęcie 😉 a jeśli pozwolisz to udostępnię ;))) a co do ras, które wymieniłeś…to będę miała to na uwadze ;))))
…chętnie zobaczę Twoje zdjęcie 😉 a jeśli pozwolisz to udostępnię ;))) a co do ras, które wymieniłeś…to będę miała to na uwadze ;))))
Jak zwykle ciekawy i wbrew pozorom nieoczywisty wpis. Wiele razy spotykałem się z problemami typu „czy mogę się przetrenować?” i co zrobić, gdy przez jego nadmiar, sport przestaje sprawiać przyjemność.
Odpoczywać trzeba, ponieważ, wbrew pozorom także wtedy nasze mięśnie się rozwijają. Czytałem gdzieś artykuł o tym, że przy ćwiczeniach na siłowni, główny rozwój mięśni następuje właśnie w procesie odpoczynku.
…jak zwykle, to dostaję od Ciebie świetne komentarze, za które bardzo dziękuję 🙂 w dodatku z nutką ciekawostek 😉 odpoczywać trzeba…koniecznie! :))))
poooozdrawiaaam ;))))))