Kapitan Michał Winiarski

 

„To siatkarska perełka, ogromny talent – gracz, który potrafi wszystko.”

„Misiek w zespole, w jakim się znajduje, zawsze potrafi zrobić niezły dowcip i to jest jego domena. Tryskający humorem człowiek o optymistycznym podejściu do życia.”

„Dla mnie Winiarski jest najlepszym siatkarzem świata. Michał jest graczem kompletnym. W bloku, ataku, zagrywce, a zwłaszcza przyjęciu jest fantastyczny. On nie ma słabych stron!”

 

Tak o dzisiejszym bohaterze mówili Ireneusz Mazur, Krzysztof Ignaczak i Nikola Grbić

Mowa oczywiście o Michale Winiarskim – kapitanie Reprezentacji Polski w piłce siatkowej. Kim jest? Jak toczyła się jego dotychczasowa kariera? Zapraszam do lektury…

 

Sylwetka Michała Winiarskiego

Zaczynamy od początku, jak to zwykle bywa w przedstawianiu sylwetki. Michał urodził się 28 września 1983 roku.

Pochodzi z Bydgoszczy, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki w sporcie. Jest wysokim mężczyzną – jak to siatkarz – ma dwa metry, a oficjalnie ważny 82 kilogramy. Jeśli chodzi o jego parametry w zasięgu bloku i ataku, to w bloku wynosi 332 cm, zaś w ataku 355 cm. Gra na pozycji przyjmującego.

Życie rodzinne Michała kręci się wokół żony i dzieci. W 2006 roku poślubił Dagmarę Stęplewską (13.05.2006). Podczas Mistrzostw Świata w Japonii urodził im się natomiast syn Oliwier (28.11.2006). Kolejny syn Antoni przyszedł na świat 13 marca 2014 roku.

 

Kariera klubowa

Winiar grał w następujących klubach: Chemik Bydgoszcz, SMS PZPS Spała, AZS Częstochowa (2002-2005), BOT Skra Bełchatów (2005-2006), Itas Diatec Trentino ( 2006-2009), PGE Skra Bełchatów (2009-2013), Fakieł Nowy Urengoj (2013-2014), PGE Skra Bełchatów (2014 – ).

Tak więc Michał kolejny raz zasila szeregi Skry.

Miał mnóstwo sukcesów klubowych. Wymienię tylko te najwyższe trofea. Mistrzostwo Polski wywalczył w roku 2006, 2010 i 2011 wraz ze Skrą Bełchatów. Mistrzostwo Włoch w 2009 roku. W tym samym roku zdobył złoty medal w Lidze Mistrzów. A Puchar Polski również ze Skrą zdobył w 2006, 2011 oraz w 2012 roku.

 

Kariera juniorska

Jako junior był już zauważany i wybrany był nawet na kapitana Reprezentacji Polski Juniorów. Pod okiem Grzegorza Rysia wywalczył Mistrzostwo Świata Juniorów w 2003 roku. Był to niesamowity sukces i oczywiście nie mogło być to nie zauważone przez świat siatkarski.

Reprezentacja

W kadrze seniorskiej Michał Winiarski miał swój debiut 7 stycznia 2004 roku. Był to mecz z Rosją, który niestety przegrała nasza drużyna narodowa 3:0. Chciałabym dodać, że był to turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Powołania do reprezentacji seniorów Michał otrzymał w 2006 roku od Raula Lozano na Ligę Światową i rzecz jasna na Mistrzostwa Świata w Japonii. Następnie ten sam trener powołał go na Ligę Światową i Mistrzostwa Europy w Rosji w roku 2007.

W 2008 roku zaś uczestniczył kolejny raz w Lidze Światowej oraz w Turnieju Kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich oraz na późniejsze Igrzyska.

.

Daniel Castellani w 2010 roku powołał Miśka do kadry na Ligę Światową, a także na Mistrzostwa Świata we Włoszech.

Od 2011 do 2013 trenerem kadry był Andrea Anastasi. On również docenił talent Michała i chciał go widzieć w Reprezentacji Polski. Był w Pucharze Świata w Japonii, w Lidze Światowej i Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

W 2014 roku – Stephane Antiga powołał go na Mistrzostwa Świata w Polsce.

 

Kapitan reprezentacja Siatkarzy

Stephane Antiga po objęciu kadry, mianował właśnie Michała kapitanem. Myślę, że swoją dotychczasową postawą po prostu sobie na to zasłużył.

 

Jakie sukcesy reprezentacyjne osiągnął Michał?

W 2006 roku zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata, w 2008 i 2012 osiągnął wraz z drużyną ćwierćfinał Igrzysk Olimpijskich, w 2011 – Srebrny medal w Pucharze Świata, a w 2012 – złoto w Lidze Światowej.

 

ZŁOTY MEDAL W MŚ 2014

21 września 2014 roku Michał zdobył upragniony złoty medal Mistrzostw Świata. W finale nasi siatkarze wygrali 3:1 z Brazylią, która przez 12 lat stała na najwyższym stopniu Mistrzostw. Jest to ogromny sukces, ponieważ ostatni złoty medal męska reprezentacja w piłce siatkowej zdobyła 40 lat wcześniej, w 1974 roku.

 

Michał Winiarski sam o sobie

Michał sam o sobie mówi, że jest bardzo zakręconym człowiekiem. Zdarzało mu się zapomnieć biletów lotniczych, koszulki, butów, czy spodenek na mecz. Jest nieco roztargniony. Gubił sporo cennych rzeczy – telefony, klucze do domu, portfel. Na pewno działa pod wpływem impulsu. Przez to często musi np. chodzić dwa razy po coś…

Oczy ma po swoim ojcu, zaś koledzy porównywali go do psa husky i przyznaję…coś w tym jest 😉

Jest ogromnie znany ze swojego poczucia humoru. Mówi, że lubi śmiać się z innych, ale również z siebie. Uważa, że śmiech bardzo rozluźnia atmosferę i rozładowuje ją. Śmiech również bardzo łączy grupę.

 

Jeśli chodzi o filmy to również lubi te zabawne typu „Głupi i głupszy”, ale zdecydowanie woli thrillery i horrory….ja mam zupełnie inaczej…boję się takich strrrrrasznych filmów 😛

Michał bardzo lubi śpiewać. Ogólnie też lubi muzykę. Lubi takie zespoły jak Dżem, ale słucha przeróżnej muzyki…od disco polo po muzykę poważną.

…lubi śpiewać, tańczyć i rysować – dusza artystyczna 😉

.

Winiar bardzo mądrze myśli. Uważa, że by osiągać sukcesy potrzebny jest talent, ale także ciężka praca…no i zdrowie.

.

W reprezentacji gra z numerem 2.

 

Niestety doszły mnie słuchy, że Michał Winiarski również chce zakończyć karierę w reprezentacji (podobnie jak Igła, Guma i Szampon).

Szkoda! ale rozumiem go…wiele wyrzeczeń, wiele sił i energii pozostawionych na boisku. Duża rozłąka z rodziną. Na pewno będzie brakowało profesjonalizmu Michała. Od 10 lat był w kadrze narodowej…

…ale trzeba mieć szacunek do tego siatkarza i być mu wdzięcznym za jego walkę i serce do siatkówki. Aktualnie Michała będzie można oglądać w klubie PGE Skra Bełchatów.

Trzymam kciuki za jego zdrowie…

Michał jesteś WIELKI! 🙂

 

Co myślisz o zakończeniu kariery w reprezentacji przez Michała?

Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się swoimi przemyśleniami w komentarzu 🙂

 

Pozdrawiam,

Pestka 🙂

 

 

Zapraszam na pestkowego facebooka —> Będzie mi miło, gdy klikniesz w „LUBIĘ TO!” ;))))

https://www.facebook.com/sporttopestka

 

.

.

9 komentarzy
  1. Michał to rzeczywiście wielka postać polskiej siatkówki. Pamiętam gdy jeszcze rozpoczynał swoją reprezentacyjną karierę za Raula Lozano. Już wtedy błyszczał i widać u niego było charyzmę i „to coś w oczach” co rwało do oglądania meczy dalej! Podziwiam wszystkich siatkarzy, którzy reprezentują jakiś poziom ponieważ wiem, jak bardzo i ciężko musieli pracować, aby osiągnąć swój cel.

    1. Faktycznie, to po prostu ciężka harówa i do tego częsta rozłąka z rodziną. Michał to mocny punkt i w klubach i w reprezentacji. A ja dość dobrze zapamiętałam go z czasów kiedy grał w Częstochowie m.in. z Arkiem Gołasiem i Michałem Bąkiewiczem… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.