Close

Wyścig piłek w tunelu | Gry i zabawy

 

Chyba od zawsze niesamowitą frajdę sprawiały wszelkie wyścigi rzędów na lekcjach wychowania fizycznego. Oczywiście w klasach młodszych…ale zdarzało się, że również klasy starsze nieźle bawiły się podczas ów wyścigów…

Wiele radości, rywalizacji, dopingu i emocji…

Przedstawię ci propozycję wyścigów – tym razem – piłek w tunelu.

Hmmm…pewnie myślisz, że potrzebujesz do tej zabawy Bóg wie czego…

Więc od razu wyprowadzę cię z błędu ;) Spokojnie, wiele nie trzeba :) Przede wszystkim wystarczą – jak zwykle – chęci ;)

Okej

Za chwilę dowiesz się wszystkiego, tzn. jakich przyborów użyjesz do tej zabawy, ilu uczestników będziesz potrzebował i wyjaśnię pokrótce organizację i przebieg wyścigu. Czytaj więc koniecznie dalej :) …aaaa… zapomniałabym ;) jeszcze jedno! :)

Tę zabawę możesz śmiało stosować na początku lekcji jako zabawę ożywiającą, jak również w czasie części głównej, jako jeden z kilku wyścigów.

 

WYŚCIG PIŁEK W TUNELU

Przybory: boisko do siatkówki, 2 piłki lekarskie

Uczestnicy: dwie drużyny o równej liczbie zawodników oraz dwóch sędziów

Organizacja i przebieg:

  • Zawodnicy dwóch drużyn ustawieni są w szeregach naprzeciwko siebie. Pierwsi mają w posiadaniu piłki lekarskie. Między szeregami jest odstęp około 3-4 metry.

 

  • Na sygnał prowadzącego, wszyscy zawodnicy swoich drużyn, poza pierwszymi zawodnikami, wykonują podpór przodem. W ten sposób tworzy się tunel, przez który przy pomocy podania toczeniem, piłka toczy się na sam koniec.

  • Ostatni zawodnik, do którego przytoczy się piłka chwyta ją i biegnie na początek i zajmuje miejsce podającego. po podaniu zajmuje miejsce jako pierwszy w swoim szeregu. Jeśli piłka wytoczy się z tunelu, wówczas zawodnik, który wykonywał podanie, powtarza tę czynność.

  • Przepisu tego przestrzegają sędziowie. Zakończenie całego wyścigu następuje w momencie, kiedy na początku drużyny ponownie znajdzie się osobą, która rozpoczynała wyścig. Wygrywa drużyna, która pierwsza wykona zadanie.

Uwagi metodyczne: Podpór przodem jest dość męczący. Można wprowadzić uproszczenie, szczególnie w młodszych klasach, gdzie wykonuje się podpór tylko podczas toczenia piłki. Pozostały czas dzieci mogą leżeć przodem. Grę powtarza się 2-4 razy.

Powodzenia,

Pestka :)

Ps. Inne zabawy znajdziesz poniżej…

1. Zabawy integracyjne

2. Zabawy w piłce siatkowej

3. Zabawy z piłką

4. Zabawa na plażę

5. Myśliwi i kaczki

6. Smocze klejnoty

źródło: „Wielka księga zabaw i gier ruchowych” M. Bondarowicz, T. Staniszewski, Wrocław 2003;  http://splesnica.wodip.opole.pl/Artykuly/20102011/zawody/tydzien%20sportu/wyscigi%20rzedow.htm;
4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>