Wyścig piłek w tunelu | Gry i zabawy

Chyba od zawsze niesamowitą frajdę sprawiały wszelkie wyścigi rzędów na lekcjach wychowania fizycznego. Oczywiście w klasach młodszych…ale zdarzało się, że również klasy starsze nieźle bawiły się podczas ów wyścigów…

Wiele radości, rywalizacji, dopingu i emocji…

 

Przedstawię ci propozycję wyścigów – tym razem – piłek w tunelu.

Hmmm…pewnie myślisz, że potrzebujesz do tej zabawy Bóg wie czego…

Więc od razu wyprowadzę cię z błędu 😉 Spokojnie, wiele nie trzeba 🙂 Przede wszystkim wystarczą – jak zwykle – chęci 😉

Okej

Za chwilę dowiesz się wszystkiego, tzn. jakich przyborów użyjesz do tej zabawy, ilu uczestników będziesz potrzebował i wyjaśnię pokrótce organizację i przebieg wyścigu. Czytaj więc koniecznie dalej 🙂 …aaaa… zapomniałabym 😉 jeszcze jedno! 🙂

Tę zabawę możesz śmiało stosować na początku lekcji jako zabawę ożywiającą, jak również w czasie części głównej, jako jeden z kilku wyścigów.

 

WYŚCIG PIŁEK W TUNELU

.

Przybory: boisko do siatkówki, 2 piłki lekarskie

Uczestnicy: dwie drużyny o równej liczbie zawodników oraz dwóch sędziów

Organizacja i przebieg:

  • Zawodnicy dwóch drużyn ustawieni są w szeregach naprzeciwko siebie. Pierwsi mają w posiadaniu piłki lekarskie. Między szeregami jest odstęp około 3-4 metry.

 

  • Na sygnał prowadzącego, wszyscy zawodnicy swoich drużyn, poza pierwszymi zawodnikami, wykonują podpór przodem. W ten sposób tworzy się tunel, przez który przy pomocy podania toczeniem, piłka toczy się na sam koniec.
  • Ostatni zawodnik, do którego przytoczy się piłka chwyta ją i biegnie na początek i zajmuje miejsce podającego. po podaniu zajmuje miejsce jako pierwszy w swoim szeregu. Jeśli piłka wytoczy się z tunelu, wówczas zawodnik, który wykonywał podanie, powtarza tę czynność.
  • Przepisu tego przestrzegają sędziowie. Zakończenie całego wyścigu następuje w momencie, kiedy na początku drużyny ponownie znajdzie się osobą, która rozpoczynała wyścig. Wygrywa drużyna, która pierwsza wykona zadanie.

Uwagi metodyczne: Podpór przodem jest dość męczący. Można wprowadzić uproszczenie, szczególnie w młodszych klasach, gdzie wykonuje się podpór tylko podczas toczenia piłki. Pozostały czas dzieci mogą leżeć przodem. Grę powtarza się 2-4 razy.

Powodzenia,

Pestka 🙂

Ps. Inne zabawy znajdziesz poniżej…

1. Zabawy integracyjne

2. Zabawy w piłce siatkowej

3. Zabawy z piłką

4. Zabawa na plażę

5. Myśliwi i kaczki

6. Smocze klejnoty

.

.

źródło: „Wielka księga zabaw i gier ruchowych” M. Bondarowicz, T. Staniszewski, Wrocław 2003;

.

.

4 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published.