.
.
Zbliża się nowy rok szkolny. Może warto wybrać się na wycieczkę rowerową? Na pewno uczniowie będą mieli niesamowitą frajdę!
.
Wycieczkę rowerową możesz dodatkowo uatrakcyjnić poprzez punkty kontrolne. Nie dość, że wyprawa będzie wzbogacona, to jeszcze niezapomniane wrażenia pozostaną na długo w pamięci.
.
zatem…
.
…HEJ PRZYGODO! 🙂
.
Na taką wycieczkę warto przeznaczyć minimum 2 godziny lekcyjne. A jeśli się uda – to możesz zorganizować ją nawet na kilka godzin.
.
Najważniejsze to:
– Dobra organizacja
– Bezpieczeństwo
– Umiejętność panowania nad grupą
.
Pamiętaj!
.
Koniecznie przypomnij uczniom:
– Zasady ruchu drogowego
– Zasady zachowania
– Sprawdź każdy sprzęt
– Sprawdzaj często obecność
– Dzieci powinny mieć na głowach kask oraz elementy odblaskowe
– Odpowiedni ubiór też jest bardzo ważny
A o to przykładowy KONSPEKT WYCIECZKI ROWEROWEJ oraz przykładowe zadania kontrolne.
.
Dobrej i bezpiecznej zabawy!
.
NAJWAŻNIEJSZE JEST …. BEZPIECZEŃSTWO!
.
Konspekt wycieczki rowerowej
.
.
Temat: Hej – Jedziemy na wycieczkę rowerową!
.
Klasa: Ilość ćwiczących: Niećwiczących:
.
Miejsce:
🚲 parki, las, pobliska okolica
.
Przyrządy i przybory:
🚲 rower, pompka, kask, elementy odblaskowe, napoje, szyszki (woreczki), piłka, mapki, zadania, długopis
.
Cele szczegółowe w zakresie:
🚲 POSTAW:
Uczeń współpracuje przy wykonywaniu poleceń i zadań, jest dokładny, chce doskonalić poznane elementy techniczne.
.
🚲 UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń doskonali jazdę na rowerze, potrafi poradzić sobie z postawionymi mu zadaniami.
.
🚲 WIADOMOŚCI:
Uczeń zna ogólne przepisy ruchu drogowego
.
🚲 MOTORYCZNOŚCI:
Uczeń kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową, zwinność, wytrzymałość i szybkość
.
.
#1 CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Czynności organizacyjno – porządkowe
🚲 zbiórka w szeregu
🚲 sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
🚲 podanie tematu lekcji
🚲 motywacja
🚲 sprawdzenie sprzętu
.
Metoda – pogadanka
.
2. Ćwiczenie biegowe przygotowujące organizm do wysiłku
.
Zabawa ożywiająca
BEREK GWIEŹDZISTY
🚲 Ustawienie w 4 rzędach (lub więcej – tworząc „gwiazdę”)
🚲 Berek stara się złapać osobę wyznaczoną przez nauczyciela
🚲 Osoba ta, aby nie zostać złapaną może stanąć na początku lub na końcu dowolnie wybranego rzędu
🚲 Następnym uciekającym staje się osoba z przeciwnej strony danego rzędu (przód lub tył – w zależności, gdzie stanęła osoba, która wcześniej uciekała)
.
Metoda – zabawowa
Uwagi – Nauczyciel zwraca uwagę na dokładność i poprawność wykonywanych ćwiczeń
.
# 2 CZĘŚĆ GŁÓWNA
.
ROWER PATROLOWY
🚲 Grupa podzielona na minimum dwie drużyny
🚲 Ewentualny wyjazd z drugim nauczycielem wf i wyjazd w dwie trasy
🚲 Każda drużyna ma swoją ustaloną trasę – o podobnej odległości
🚲 Każda grupa dostaje mapkę trasy z oznaczonymi punktami, na których będą odbywały się zadania
🚲 Na koniec zostaną podliczone punkty i zostanie ogłoszony zwycięzca
.
Uwagi
- Nauczyciel pokazuje każde ćwiczenie i motywuje do działania
- Podział uczestników wyprawy
- Nauczyciel rozdaje mapki
- Wyjaśnia zasady
- Przypomina zasady ruchu drogowego
.
🚲 🚲 🚲 PRZYKŁADOWE ZADANIA 🚲 🚲 🚲
.
Pierwszy punkt kontrolny – ćwiczenie równoważne
🚲 Każdy z uczestników przechodzi z zamkniętymi oczami po linii narysowanej na ziemi, o długości 20 stóp nauczyciela
🚲 Bezbłędne przejście grupy = 20 pkt
🚲 Za każde zejście z linii odejmuje się 2 punkty
.
Uwaga – wyznaczenie linii, przestrzeganie zasad fair-play
Drugi punkt kontrolny – rzuty do celu
🚲 Wszyscy uczestnicy oddają po 5 rzutów szyszkami do wyznaczonego punktu, znajdującego się w odległości około 5 m
🚲 Wykonanie bezbłędne = 20 pkt
🚲 Za każdy nietrafiony rzut odlicza się 2 pkt
.
Uwaga – poszukiwanie szyszek, jeśli jest inny teren, można wziąć np. woreczki
.
.
Trzeci punkt kontrolny – zagadki
🚲 Bezbłędne wykonane zadanie = 20 pkt
🚲 Za każdy błąd odlicza się 1 pkt
🚲 Zagadki zadawane są po kolei każdej osobie
🚲 Zadajemy po 2 zagadki
.
Uwaga – ustawienie w szeregu
.
.
Czwarty punkt kontrolny – podaj dalej
🚲 Podania piłki po kole (bądź w linii prostej w jedną stronę i z powrotem, w zależności od terenu – odległość od siebie około 2 m) w określonym czasie
🚲 Przez 1 minutę uczestnicy podają sobie piłkę
🚲 Za błędne podania grupa otrzymuje 20 pkt
🚲 Za każdy upadek odejmowane są 2 pkt
.
Uwaga – Nauczyciel kontroluje czas i precyzję wykonania zadania
.
.
Piąty punkt kontrolny – test wiedzy historycznej
🚲 Za każdą poprawną odpowiedź = 5 pkt
.
Uwaga – Cała drużyna odpowiada na pytanie
.
.
Szósty punkt kontrolny – Zadanie matematyczne
🚲 Każda z osób ma za zadanie uzupełnić zadanie matematyczne – 4
🚲 Liczy się czas dobiegnięcia do określonego punktu kontrolnego i poprawne rozwiązanie zadania
🚲 Za dobrą odpowiedź = 1 pkt
.
Uwaga – Ustawienie w rzędach, wyznaczenie linii startu i mety
.
.
Ostatni – siódmy – punkt kontrolny
🚲 Za zdobyte punkty, można kupić jedną sylabę hasła
🚲 5 punktów = 1 sylaba
.
Uwaga – Każda drużyna otrzymuje karty z liczbami, symbolizującymi sylabę
.
Która drużyna na koniec będzie miała więcej punktów – wygrywa
.
Metody
- zadaniowa ścisła
- naśladowcza – ścisła
- pokaz
- objaśnienie
- instruowanie
.
.
#3 CZĘŚĆ KOŃCOWA
.
Czynności końcowe
🚲 Podsumowanie zajęć
🚲 Wyłonienie zwycięzcy
🚲 Pożegnanie
/
Metoda – pogadanka
Uwagi
- Podsumowanie wyprawy
- Pożegnanie w formie okrzyku
.
.
ZAGADKI
1 „Idą dwa miesiące, słoneczne gorące! W pierwszym lipy zakwitną, w drugim – sierpy zazgrzytną”.
Odp. – lipiec i sierpień
2 „Słońce przygrzewa, zboże dojrzewa, lipa pokryta kwiatem – kiedy to bywa?”
Odp. – latem
3 „Jedziemy na wakacje, bo już zakwitły….”
Odp. – akacje
4 „Chodzi po świecie, z domkiem na grzbiecie..”
Odp. – ślimak
5. „Muszy zajadły wróg, ma aż osiem nóg! Rozpina po kątach sieci – Czatuje – czy mucha wleci.”
Odp. pająk
6 „Rośnie pod płotem na straży, choć zimne – to cię oparzy!”
Odp. – pokrzywa
7 „W ogródku pachnącym, tuż przy samej dróżce – zakwitło dziś słonko na zielonej nóżce!”
Odp. – słonecznik
8 „Powiedz, gdzie można zdobyć – Gąskę, co nie gęga wcale, kurkę, która się nie rusza i zajączki w kapeluszach?”
Odp. – w lesie – to grzyby
9 „Nie liść – a na łące i zielony. Nie zegar – a cyka jak szalony! Nie w stajni – skacze wolny! Już wiemy – to….”
Odp. konik polny
10 „Kłapouch z rodzinką, mieszka w klatce na sianie. Sałatę i marchewkę zjada na śniadanie.”
Odp. – królik
MATEMATYKA
.
- 30 – 11 =
- 28 – 13 =
- 15 -7 =
- 16 – 9 =
- 43 – 23 =
- 56 – 8 =
.
- 15 + 6 =
- 14 + 8 =
- 35 + 8 =
- 43 + 12 =
- 5 + 43 =
- 7 +18 =
.
- 2 x 8 =
- 7 x 5 =
- 4 x 3 =
- 9 x 4 =
- 7 x 3 =
- 6 x 6 =
.
- 20 : 2 =
- 15 : 5 =
- 9 : 3 =
- 16 : 8 =
- 8 : 4 =
- 12 : 3 =
.
TEST WIEDZY HISTORYCZNEJ – daty
.
1 W którym roku uchwalono Konstytucję 3 Maja?
🚲 1853
🚲 1918
🚲 1789
🚲 1791
2 Kiedy wybuchło powstanie warszawskie?
🚲 1 sierpnia 1940
🚲 1 sierpnia 1942
🚲 1 sierpnia 1944
🚲 1 sierpnia 1946
3 W którym roku Polska przyjęła chrzest?
🚲 786
🚲 966
🚲 1025
🚲 1569
4 Kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej?
🚲 1 maja 2006
🚲 3 maja 2005
🚲 3 maja 2003
🚲 1 maja 2004
.
HASŁO
ŻY – CIE / JEST / WSPA – NIA – ŁE / NA – LE – ŻY / TYL – KO / SPO – GLĄ – DAĆ / NA / NIE / PRZEZ / WŁAŚ – CI – WE / O – KU – LA – RY /
.
Sylab = 24
120 / 5 = 24
Powodzenia!!!!
.
Daj znać jak Ci wyszła taka wycieczka? Dobrze się bawiliście? Śmiało komentuj, to dla mnie bardzo ważne. To dla mnie znak, by działać dalej.
.
.