Układ nerwowy a sport | Nerwowa adaptacja w treningu | Fizjologia

 

Dzięki systematycznym treningom twoja sylwetka jest piękniejsza. Twoje ciało ma więcej mięśni niż tłuszczu. Jesteś bardziej atrakcyjny. Ale czy to wszystkie zalety? Stanowczo nie!

.
Ćwicząc, nie tylko twoje ciało nabiera jędrności i fajnych kształtów, ale aktywność fizyczna działa świetnie na układy – krwionośny, pokarmowy, oddechowy, hormonalny, czy nerwowy.

Tak więc dzisiaj nieco fizjologii…

 

Nie można jej pominąć, gdyż sport oddziałuje na nas w podejściu holistycznym, czyli i na zewnątrz i wewnątrz.

 

Zobacz także: Aktywność fizyczna a mózg

 

Bierzemy na widelec układ nerwowy. Co się właściwie dzieje? Jak wygląda nerwowa adaptacja do treningu?

 

Cztery nerwowe adaptacje do treningu

Po pierwsze wzrasta aktywność układu nerwowego. Aktywny układ nerwowy, to młody i pełen energii układ…warto więc się ruszać…

 

Po drugie następuje wzrost liczby tzw. jednostek ruchowych. Ten wzrost zależny jest od siły woli i podczas maksymalnego wysiłku, który oczywiście może być dowolny.

 

Po trzecie motoneurony. Wzrasta ich pobudliwość.

A co to ten motoneuron? Motoneurony to inaczej neurony ruchowe, albo motoryczne. Wychodzą one wypustkami m.in z rdzenia kręgowego, albo pnia mózgu.

Następnie tworzą one synapsy z włóknami mięśniowymi, które wywołują skurcze. Krótko mówiąc dobrze jeśli motoneurony są aktywne, jeśli ty jesteś aktywny, to i one będą…

 

Zobacz: Adaptacja związana z treningiem

.

Po czwarte dzięki treningom uzyskuje się obniżenie aktywności neuronów hamujących zahamowanie ścięgnistego narządu Golgiego. Brzmi trochę zwile? Spokojnie, zaraz ci wyjaśnię…
Narządy ścięgniste Golgiego mieszczą się w ścięgnie blisko jego przejścia w tkankę mięśniową. Te narządy są praktycznie w ogóle niewrażliwe na rozciąganie tzw. pasywne.

Dopiero skurcz komórek mięśniowych, które ze sobą sąsiadują aktywują możliwość rozciągania. Podczas gdy włókna mięśnia wykonują szarpnięcia, wówczas narządy Golgiego wysyłają do rdzenia kręgowego impulsy nerwowe.

Właśnie to powoduje, że mięśnie się rozluźniają i potrafią utrzymać określoną pozycję ciała. Poza tym spełniają one funkcje ochronne. Ich zasługą jest zapobieganie oderwaniu się od miejsca przyczepu mięśni.

 

Dzisiaj było trochę naukowo, ale kto powiedział, że sport jest dla osób, które nie lubią nauki…

 

 

Pestka ;]

.

.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.