Metodyka nauczania gry w piłkę ręczną. Szczypiorniak- zaczynamy!

No właśnie, od czego zacząć naukę gry w piłkę ręczną? Oczywiście od podstaw. Od tego co jest łatwe. Stopniowo po opanowaniu umiejętności niezbędnych do gry, przechodzimy do tych nieco trudniejszych…

 

Najlepiej rozpocząć naukę poprzez zabawę, by wdrożyć się w tę dyscyplinę. Jest mnóstwo zabaw, w których „przemycane” są umiejętności przydatne w piłce ręcznej.

 

A następnie…


Poruszanie się po boisku

Jest to podstawowa umiejętność. Zawodnicy poruszają się w obronie i w ataku, z piłką i bez piłki. Tak więc jeśli chodzi o strefę obrony to koniecznie musisz nauczyć się kroku odstawno- dostawnego, nie tylko w jednym, ale w różnych kierunkach. Bieg do przodu i do tyłu, również w różnych kierunkach – powinieneś to robić baaardzo swobodnie. Oprócz wyżej wymienionych należy na pewno wspomnieć o doskoku i odskoku oraz o zatrzymaniu. W ataku ważne są starty, bieg o zmiennym tempie i kierunku, obrót, skok w przód i w górę.

Kozłowanie

Jakże to ważna czynność w piłce ręcznej! Powinieneś opanować do perfekcji tę umiejętność, by swobodnie poruszać się z piłką po boisku. Wyróżniamy kozłowanie pojedyncze, ciągłe i sytuacyjne.

 

Podania i chwyty

Jakie możemy wyróżnić podania w piłce ręcznej? Są to podania – górne, półgórne, dolne i sytuacyjne. Zaś rodzaje chwytów to: górne, półgórne, na poziomie bioder, dolne, sytuacyjne i jednorącz.

 

Rzuty

To jak nauczymy się rzucać do bramki jest kluczowe. W końcu od tego ile rzucisz bramek, zależy czy Twoja drużyna wygra mecz. Różnorodność. Zapamiętaj!

Im bardziej zaskoczysz bramkarza, tym lepiej dla Ciebie i dla Twojej drużyny. Jakie mamy rzuty? W miejscu, w biegu, w wyskoku, z przeskokiem, z padem oraz sytuacyjne i z odchyleniem.

Oczywiście mam nadzięję, że nie muszę przypominać, abyś najpierw nauczył się świetnie rzucać z różnych miejsc, następnie w biegu, następnie w wyskoku..itd.. ;]

 

Obrona

Obrona jest niesamowicie ważna w grze w piłce ręcznej. Trzeba mieć niewątpliwie do tego też predyspozycje, ale spokojnie, wszystko da się wyćwiczyć. Rodzaje obron to – każdy swego, strefowa i kombinowana. Bliżej przyjżymy im się przy poście dotyczącym obrony.

 

Atak

To dzięki dobrze rozegranemu atakowi, możemy zdobyć bramkę. Podczas gry możemy rozegrać atak pozycyjny, bądź atak szybki.

Zwody

Poprzez zwody „oszukujemy” obronę przeciwnej drużyny i zdobywamy bramkę. Zwód może być wykonany z piłką lub bez piłki. Zwody z piłką to – pojedynczy, podwójny, ze zmianą tempa i kierunku, z zamierzonym podaniem i rzutem z podłoża i w wyskoku, z przełożeniem ręki, a także z obrotem.

Tak więc jest mnóstwo możliwości, aby obrońca nie zabrał nam piłki.

 

Gra bramkarza

 

 

…to pestka 😉

 

 

Pestka

.

.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.