Historia szczypiorniaka, czyli krótka historia jak powstał szczypiorniak

SZCZYPIOR….
…NIAK!
.
.
Nie, nie…Nie będziemy dzisiaj rozważać czy lubicie szczypiorek, albo do czego go dodać ;)))
.
Szczypiorniak…to bardzo ciekawa nazwa gry zespołowej ;] Mowa oczywiście o piłce ręcznej. Nazwa ta gości w naszych polskich umysłach już spory kawałek czasu. Lata 1917 i 1918 to początki szczypiorniaka na naszych ziemiach.
.
1917 – Szczypiorno. Wieś znajdująca się niedaleko Kalisza. To właśnie tutaj – w małej wsi – została spopularyzowana gra w piłkę ręczną. Dopiero w 1976 roku Szczypiorno zostało włączone do Kalisza i zostało jedną z dzielnic tego miasta.
.
Jak to się stało, że od nazwy maleńkiej wsi – teraz dzielnicy miejskiej –  pochodzi potoczna nazwa tak popularnej gry zespołowej jaką jest piłka ręczna?
.
Podczas I wojny światowej, na tych terenach znajdował się obóz internowanych żołnierzy Legionów Polskich. Jak sobie umilić trochę czasu w tak trudnej sytuacji? Wystarczy kawałek szmacianej piłki i jest dobra zabawa.
.
Uznano, że to właśnie tu narodziła się polska piłka ręczna.
.
I ot historia szczypiorniaka ;]
.
Piękne jest to, że do dzisiaj nazywamy tę dyscyplinę właśnie szczypiorniakiem, a zawodników – szczypiornistami. Nazwa potoczna, ale ma w sobie taką moc, że przetrwała do dnia dzisiejszego.
.
 Pestka 😉
.
.
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.