.
.
Po dłuższej przerwie wracam do konspektów.
W końcu już od miesiąca jest nowy rok szkolny. Zapraszam Ciebie do zapoznania się z konspektem lekkoatletycznym ze skoku wzwyż.
Znajdziesz w nim ćwiczenia, które możesz wykorzystać w nauce skoku wzwyż i doskonaleniu techniki naturalnej. Skakałeś kiedyś wzwyż?
.
Na początku września mogłeś się dowiedzieć o tym, Jak wykonać skok wzwyż.
Dzisiaj natomiast chciałabym, abyś mógł przeprowadzić lekcję wf-u właśnie z tej dyscypliny. Zacznij oczywiście od tej prostszej wersji, czyli skoku wzwyż techniką naturalną.
.
Pokaż swoim uczniom, że skakanie może być naprawdę fajne, i że nie ma czego się bać. Przykładowo, zastąp na początku poprzeczkę gumą. Jeszcze wcześniej, niech dzieciaki poskaczą na materac nawet bez żadnej przeszkody.
.
Zachęć je.
.
Powiedz nieco więcej o tym sporcie. Kto z Polaków osiągał największe sukcesy itp….
Mam nadzieję, że konspekt Ci się przyda….
Zapraszam! 🙂
.
Konspekt lekcji wf-u – skok wzwyż
Temat lekcji: Skok wzwyż techniką naturalną
Cele lekcji:
– postaw: uczeń zna zasady fair play
– umiejętności: uczeń doskonali odbicie w skoku wzwyż
– wiadomości: uczeń zna zasady bezpieczeństwa podczas skoków
– motoryczności: uczeń kształtuje skoczność, koordynację wzrokowo ruchową i zwinność
.
Przybory i przyrządy:
materace, stojaki, poprzeczka (guma)
.
I – CZĘŚĆ WSTĘPNA
12 minut
Metody: pogadanka, zabawowa, zadaniowa
.
1 Czynności organizacyjno-porządkowe
Zbiórka, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu i celów lekcji
/
2. Zabawa ożywiająca
.
3. Rozgrzewka i ćwiczenia kształtujące
II- CZĘŚĆ GŁÓWNA
28 minut
Metody: pokaz, objaśnienie, instruowanie, zadaniowa ścisła, bezpośredniej celowości ruchu
.
Nauka skoku wzwyż techniką naturalną
1 Dokładny pokaz i objaśnienie skoku wzwyż techniką naturalną przez nauczyciela.
2. Ćwiczenia poprzez wykonanie skoków z wymachem nóg w górę w przód (nożyce)
3. „Ćwiczenie oswajające z poprzeczką”
przeskoki z różnych stron na niskiej wysokości (z lewej i prawej strony, na wprost)
odbicie następuje dalszą nogą od poprzeczki
4. Przeskoki z 3 kroków rozbiegu (lądowanie jest dowolne, nauczyciel pokazuje różne bezpieczne formy lądowania)
5. Skok wzwyż z lądowaniem na nogę wymachową
6. Wydłużenie rozbiegu do 7-9 kroków (niska wysokość)
7. Współzawodnictwo w skoku wzwyż techniką naturalną
Każdy uczeń ma 3 próby, po których albo przechodzą do następnej rundy, albo kończą konkurs
III- CZĘŚĆ KOŃCOWA
5 minut
Metody: zadaniowa, pogadanka
/
1 Uspokojenie organizmu – Ćwiczenie oddechowe i korekcyjne
.
2. Czynności końcowe
Zbiórka, pożegnanie, podsumowanie lekcji, wyrażenie aprobaty bądź dezaprobaty, odłożenie sprzętu na miejsce.
.
.
ps. Zamiast poprzeczki możesz użyć gumy
Jeśli masz jakieś pytania odnośnie konspektu pytaj – w komentarzu, bądź zostaw wiadomość na poczcie.
Jeśli chciałbyś, abym sprawdziła Ci konspekt (dyscyplina dowolna), to chętnie Ci pomogę 🙂 Pisz śmiało 🙂
Skontaktuj się ze mną 🙂
Zobacz: Kamila Lićwinko
Próbowałeś kiedyś skakać wzwyż? Jak Ci się podobało? Jeśli nie – to chciałbyś spróbować? A może uważasz, że w szkole nie powinno być w ogóle tej dyscypliny? (Napisz dlaczego?).
.
Jestem Ci wdzięczna za każdy komentarz. Bardzo mnie one cieszą 🙂 Dajesz mi motywację! Dzięki 🙂
.
Irmina 🙂
.
.
źródło: źródło: M. Piwońska – scenariusze lekcji lekkoatletyka;
.
.
.
Dzień dobry! 🙂
Czy byłabyś w stanie pomóc mi dobrać -metody,formy i sporoby organizacji do osnowy? Bądź chociaż pomóc to dokładnie zrozumieć. Aktualnie odbywam praktyki dydaktyczne w szkole, ponieważ jestem na drugim roku WF, a dziennik praktyk, zarówno mnie jak i moich znajomych przeraża 🙁
Pozdrawiam i życze miłego dnia 🙂
Postaram się 🙂 Wysłałam Ci wiadomość prywatną 🙂 Serdecznie pozdrawiam 🙂
Lubiłam w szkole to skakanie na materac 🙂
He he 🙂 Była frajda 🙂
Może raz w życiu skakałam wzwyż. Zazwyczaj na zajęciach z w-f graliśmy w siatkówkę. Zapewne nauczyciel szedł na łatwiznę, nie to co Ty. Brawo! 🙂
Może nauczyciel specjalizował się w siatkówce i chciał mieć samych mistrzów 😀 Siatkówka jest trudnym sportem, mnóstwo techniki…ja ją bardzo lubię, ale staram się robić dzieciakom wszystko co możliwe na wf-ie 🙂
Zawsze wolałam takie zabawy niż gry zespołowe 😀 szkoda tylko, że tak rzadko były wprowadzane tego typu rzeczy 🙁
Ahhh…faktycznie szkoda 🙂 Fajnie by było, gdyby w każdej szkole była np. oddzielna hala lekkoatletyczna :)))
Kolejny raz to napiszę – czemu żaden mój nauczyciel wf-u nie czytał Twojego bloga?! 😉 Świetnie zaplanowana lekcja, powinni mieć na awfie pestkę w spisie lektur podstawowych 😉
Oooooo jakie to…po prostu…MIŁE!!! 🙂
Z ciekawości zapytam, czy sama z własnej woli przygotowujesz konspekty, czy jeszcze musisz to robić?
Na lekcje na szczęście nie muszę, ale…patrzę, poszukuję, dodaję różne ćwiczenia, zabawy, czy rozgrzewki 🙂 a na bloga…jak najbardziej z własnej woli je przygotowuję, a poza tym – przydają mi się również właśnie na lekcje 🙂 🙂 🙂
Prędzej bym sobie coś złamała ;D
he he 🙂 jestem pewna, że byś sobie świetnie poradziła 😉
Skoki wzwyż do końca życia będą moją zmorą przez kontuzje kolana.
Mimo wszystko cieszę się że bardziej poruszyłaś ten temat i dałaś dobry sposób na przeprowadzenie lekcji gdzie odpowiednia rozgrzewka oraz sama nauka skoku mogą nie mieć za sobą potem jakichś niechcianych skutków 🙂
Współczuję kontuzji i przykrych doświadczeń 🙁 Niestety sport i wychowanie fizyczne są narażone na ryzyko kontuzji 🙁 Mam nadzieję, że mój konspekt pomoże niejednemu nauczycielowi i uczniom 🙂
Ehh, szkoda, że nie byłaś moim nauczycielem WF 😀
Ooooo 🙂 Jaaaaka kochanaaa jesteś <3
Ja nigdy nie skakałam i pewnie skakać nie będę, ale przeczytałam z zaciekawieniem.
Cieszy mnie to 🙂 🙂 🙂
Ja średnio to zawsze lubiłam 🙂
Aaaa jedni lubią to…drudzy zupełnie coś innego 🙂
Chętnie bym spróbowała heh ale nie wiem jak to by się skończyło 😀
…nie byłoby taaaak źleee 😉 😉 😉 myślę, że by Ci się baaardzo spodobało 😉 i chciałabyś więcej… 😀
Ja tez na „starość ” poskakałabym z większą chęcią niż to robiłam w młodości mając takiego instruktora i trenera jak Ty 🙂 Potrafisz planować i powodujesz, że te zajęcia w-f nie wieją rutyną. uczniowie pewnie uwielbiają chodzić na Twoje zajęcia – prawda ? 🙂
…teraz mam w szkole utrudnione warunki przez remont szkoły, ale radzimy sobie jak tylko możemy 🙂 Mam taką nadzieję 🙂
Ja bardzo żałuję, że przez całą szkołę ani razu nikt nie zorganizował takich zajęć, bo chętnie bym poskakała 🙂
Szkoooda, że nie miałaś okazji nigdy poskakać .. :/
Zazdroszczę Twoim uczniom wielu koncepcji zajęć. Dobrze wspominam naukę skoku wzwyż,a uczyłam się go dość późno – w liceum 🙂
Ja trafiałam na całkiem fajnych nauczycieli 🙂 Skok wzwyż miałam już w szkole podstawowej ;););)
Gdyby z każdym nauczycielem WF-u można byłoby wypróbować różne dyscypliny sportu to byłoby ekstra.
Niestety, moi byli ukierunkowani na niewielką ilość aktywności.. 🙁
Oprócz gimnazjum, gdzie byłam w klasie sportowej lekkoatletycznej ;))
Wow! Extra! Nie słyszałam o takich klasach ukierunkowanych tylko na lekkoatletyce… ;]
Ajjj no tu jest spory problem. Nauczyciele specjalizują się w danych dyscyplinach i próbują mieć jak największe osiągnięcia ze swoimi podopiecznymi. Znam nauczycieli w moich terenach, którzy robią tylko i wyłącznie np. siatkówkę. Potem się szczycą wielkimi sukcesami. Wg mnie tacy nauczyciele robią krzywdę uczniom, że nie rozwijają swoich uczniów w różnych kierunkach. Ja z moją drużyną np. kompletnie nie mam szans później na zawodach…ale szczerze mówiąc wolę mieć mniejsze sukcesy niż tak skrzywdzić dzieciaki…robiąc tylko jedną (ulubioną) dyscyplinę…za jaką cenę te sukcesy….ehhh…nie zgadzam się z takim postępowaniem!
Interesująca propozycja. Żałuje, że nie miałam takiego nauczyciela od WFu
Staram się, staram 🙂 Mam nadzieję, że moi uczniowie po latach będą wspominać bardzo dobrze wf ze mną 🙂
Fajna sprawa, jednak z moim nauczycielem się nie da takich lekcji przeprowadzić. Ostatnio inna klasa (z innym nauczycielem) ćwiczyła przewroty w przód na materac z wybiciem z odskoczni i aż się trochę zdenerwowałam, że my nie mamy takich lekcji. Ale na szczęście od wtorku wracam na akrobatykę i pewnie nie będę już tak marudzić na wf’ie z powodu rutyny 😀
Ooo ciekawa lekcja miała ta inna klasa 🙂 Szkoda, że Ty masz takie monotonne lekcje… 🙁 A może nauczyciel dałby się przekonać, jeśli byś z koleżankami dała taką, czy inną fajną propozycję lekcji 🙂 🙂 🙂
Zawsze się bałam tych ćwiczeń 🙁
Ajajajjjjj 🙁 Odwaaagi 😀
To coś dla mnie bo trenowałam skok w dal i wzwyż. 😛
Ooo proszę!!! Super! 🙂 Musisz być naprawdę skoczna..i w ogóle sprawna 🙂 🙂 🙂