Propozycje Lekcji WF Na Świeżym Powietrzu

.

.

Czy wychowanie fizyczne powinno odbywać się na dworze?

Od dawien dawna mówi się, że pogoda jest zawsze dobra na wyjście na dwór i poćwiczenie, trzeba się tylko odpowiednio ubrać.

Wiadomo jednak, że najprzyjemniej ćwiczy się kiedy jest ciepło, słonecznie i sucho.

.

Ruch na dworze jest niesamowicie ważny dla organizmu człowieka, w szczególności młodego. Dziecko powinno spędzać czas na świeżym powietrzu jak najczęściej.

Uczniowie poruszając się po różnym terenie (boisko, trawa, ścieżka) zwiększają zwinność, siłę, koordynację wzrokowo ruchową, czy wydolność.

.

Zastanawiasz się jakie zajęcia możesz zorganizować, aby zainteresować swoich uczniów? Znajdziesz tutaj wiele ciekawych propozycji zajęć na świeżym powietrzu.

.

. .

Zacznijmy od Królowej Sportu, czyli Lekkoatletyki.

Lekkoatletyka jest idealna na dwór. To sport stworzony do wyjścia na świeże powietrze. Gdzie lepiej wykonać skok w dal, bieg krótki i długi, sztafetę, rzut piłeczką palantową, czy pchnięcie kulą?

.

Również Atletyka Terenowa, czyli wykorzystanie naturalnych przeszkód jakie pojawiają się na drodze i ćwiczenie z ich pomocą (np. ławeczka w parku, schody, pień drzewa itd.) są kolejną interesującą propozycją.

.

Marszobiegi można je śmiało wykorzystać w atletce terenowej. Podczas takiego marszobiegu stosuje się (jak nazwa wskazuje) spokojne marsze, szybsze marsze, trucht, bieg, sprint i dodatkowo ćwiczenia kształtujące.

.

Zorganizuj tor przeszkód.

Nie potrzebujesz brać ze sobą żadnych przyborów. Tor przeszkód możesz zorganizować z elementów, które spotkasz na swojej drodze.

Przykład? Bardzo proszę.

– dobiegnięcie do najbliższego drzewa

– okrążenie drzewa

– bieg do wyznaczonego miejsca + 5 pajacyków

– rzut szyszką/kamieniem/patykiem w obrysowane koło

– przeskoczenie przez przeszkodę, np. niewielki rów, kamień lub pieniek drzewa

– 3 przysiady

– bieg do mety

.

Plac Zabaw

Jeśli na terenie Twojej szkoły jest taki, to dzieciaki, w szczególności te młodsze (myślę, że klasy I-IV) mogą wspaniale się wyhasać, wybawić, wybiegać, a przy okazji poćwiczyć wiele partii mięśni. Wzbogacają i kształtują mnóstwo zdolności motorycznych. 

Przecież trzeba się gdzieś wspiąć, gdzieś wskoczyć, gdzieś podciągnąć, pohuśtać, itd 😉

.

Stare dobre gry terenowe, zawsze się sprawdzą!

Co powiesz na podchody? Być może myślisz, że to nienowoczesne, nie na czasie, ale uwierz – wielu Twoich uczniów nawet nigdy nie słyszało o tej grze. Warto żeby ją poznali.

Wyznacz teren, na którym będą mogli poruszać się Twoi uczniowie. Podziel swoich podopiecznych na dwie drużyny.

.

.

Przypomnę krótko o co chodzi w tej grze.

Jedna drużyna jest uciekająca, druga goniąca. Uciekający po drodze zostawiają różne ślady po sobie (np. strzałki narysowane kredą lub wykonana z patyków, albo piasku i zadania – aby spowolniły goniących). Goniący chcą jak najszybciej dostrzec i złapać uciekających.

.

Podchody są niesamowicie wciągającą grą.

 .

A może spacer?

Spacer to też forma ruchu. Przy okazji można podziwiać uroki przyrody i dotlenić się. Jeśli macie gdzieś blisko np. park, to wspaniale! Zamknięty teren, ścieżki, polany, przyroda…można tyle tam zrobić!

Jeżeli szkoła posiada kije do nordic walking, koniecznie to wykorzystaj! Jest to bardzo atrakcyjna forma spędzania czasu dla osób w każdym wieku. Oprócz spaceru z kijami do nordic walking możesz wykonać gimnastykę z ich użyciem.

.

Gry zespołowe!

Po co siedzieć w szkole na hali sportowej i grać w gry zespołowe, kiedy można to zrobić na dworze?

Jeśli Twoja szkoła posiada wyposażenie zewnętrzne – boisko do piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki – to ciesz się i korzystaj z tego. Nie każda szkoła może cieszyć się z takich udogodnień.

.

Uspokajam nauczycieli, którzy właśnie nie mają takich warunków sportowych na dworze. Piłka do nogi?

Zaproponuj uczniom grę w „kartofla” lub w „kwadraty”. Piłka do siatkówki? Podopieczni niech pobiją rekord odbić piłki w kole.

 .

Wyścigi rzędów

Sprawią wiele radości najmłodszym, ale starsi bawią się równie dobrze. Wyścigi wspaniale rozwijają.

Kształtują zwinność, szybkość, reakcję na sygnał, koordynację wzrokowo – ruchową i siłę. Uczniowie uczą się dopingu i szacunku do przeciwnika.

.

Poza tym dzieci uwielbiają rywalizację. Zdrowa rywalizacja jest potrzebna. Kształtuje charakter. Nikt nie poddaje się w połowie drogi. Wszyscy walczą do końca.

Takie cechy przydają się w życiu dorosłym, a dzieci mogą jej się uczyć poprzez sport, nie wiedząc nawet o tym.

.

Berek!

Wyznacz teren i bawcie się w berka. Jest wiele rodzajów i odmian zabawy w berka. Do najpopularniejszych należą: zwykły, w dwójkach, kibelek, most, gwieździsty, ogonki, itd. 

.

Zmieniaj go co kilka minut, tak aby zaskakiwać swoich podopiecznych, żeby nie mogli się nudzić ani chwili.

W czasie gdy tłumaczysz kolejną odmianę, dzieciaki mają moment odpoczynku.

.

Zabawy podwórkowe

Nauczmy ich dzieci. Często zdarza się, że dzieci nie znają ich. To wspaniałe zabawy, które rozwijają wiele zdolności motorycznych. Poza tym integrują.

– Kreda: „chłopek”, „owoce – warzywa”

– Guma: „poniedziałek, wtorek..”, „10”

– Skakanka: „szczur”, „długa skakanka”, „Pan Sobieski”

– „Babajaga patrzy”

– „W chowanego”

.

Wycieczka rowerowa

Jeśli Twoja okolica ma ścieżki rowerowe, ekologiczne i przyrodnicze – zorganizuj wycieczkę rowerową.

Większość dzieci posiada hulajnogi lub rolki. Chętnie je przyniosą i pojeżdżą sobie w wyznaczonym terenie. Zorganizuj im slalom lub tor przeszkód.

.

Obwód stacyjny

Każda stacja to inne zadanie. W zależności od tego jakie cechy motoryczne chcesz kształtować tworzysz stacje.

Mogą to być stacje dotyczące poszczególnych gier zespołowych, albo kształtujący ogólną sprawność fizyczną.

.

Siłownia plenerowa

Coraz więcej szkół i miejscowości ma swoje siłownie plenerowe. Orbitrek, rowerek, wioślarz to przykłady takich przyrządów, które kształtują siłę, wzmacniają mięśnie rąk, pośladków i nóg.

.

Joga i ćwiczenia gimnastyczne

Jeśli masz taką możliwość, puść muzykę relaksacyjną. Joga, w szczególności dla dziewcząt to bardzo atrakcyjna forma lekcji wychowania fizycznego.

Ćwiczenia na matach, na trawie, przy spokojnej muzyce – to jest to! Joga kształtuje m.in. gibkość i siłę.  

.

Jeśli chodzi o ćwiczenia gimnastyczne, proponuję ćwiczenia kształtujące w parach, przy których zawsze jest dużo uśmiechu.

Natomiast  zabawy w parach takie jak „walka kogutów” i „gra w łapki” wymagają sporej sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej, ale przy nich również jest zawsze mnóstwo radości.

.

Lekcja rzutów

Rzut wyżej wspomnianą piłeczką palantową, rzut ringo, rzuty do celu szyszką/patykiem/kamykiem. Pamiętaj o rozwijaniu ręki mniej sprawnej.

.

Pląsy

Najlepiej znają je zuchy i harcerze…ale uczniowie też je bardzo lubią. „Tańczymy Labada”, czy „Cziku Czaka”?

.

Bieg patrolowy

Pisałam o nim niedawno artykuł do „Wychowania fizycznego z edukacją zdrowotną”

.

A może badminton?

Zagrajcie na punkty lub rekreacyjnie.

.

Starodawne gry

Jednym z przykładów jest polska gra „Pierścieniówka” z 1936 roku. W siatce do piłki siatkowej (najlepiej jakiejś starej) należy zrobić trzy otwory (pierścienie), przez które trzeba przerzucać piłkę.

.

Grają dwie drużyny, które dzieli siatka. Każda drużyna składa się z czterech zawodników. Zasady są podobne do przepisów piłki siatkowej, jednak nie odbija się piłki tylko rzuca.

Jest to fantastyczne przygotowanie do gry w siatkówkę.

.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Nie można nam zamykać się na telefony komórkowe i inne nowoczesne technologie. Ich świadome i mądre użycie mogą wspomóc lekcje wf-u. Użyjcie nawigacji podczas biegu patrolowego.

Znajdźcie ciekawe ćwiczenia np. fitness prezentowane w Internecie. Wykonajcie wspólny układ taneczny lub zumbę.

.

Jest wiele aplikacji, które można wykorzystać podczas aktywności ruchowej. Pokaż swoim uczniom, że telefon i Internet można wykorzystać również w sporcie.  

.

.

Każde dziecko ma ogromną potrzebę ruchu. Staraj się wychodzić ze swoimi uczniami na lekcje wychowania fizycznego jak najczęściej.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu mają same zalety. Wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia – słońce, ciepło, śpiew ptaków i okoliczności przyrody są dodatkowym bodźcem do uśmiechu.

.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu wspaniale dotlenia cały organizm.

Wychowanie fizyczne na dworze? Zdecydowanie tak!

.

Irmina

.

.

8 komentarzy

Leave a Reply

Your email address will not be published.