Poprawna technika biegania | Analiza kroku biegowego

.

.

Każdy z nas wie, że biegać można szybko, albo wolno. Proste! Że są biegi krótkie, średnie i długie. Banał!

.
Przecież teraz każdy biega. I bieganie jest w modzie. Zresztą – bardzo dobrze, że tak się stało.

Pamiętam jeszcze, że parę lat temu, jeśli ktoś biegał ulicami danego miasta/miejscowości, to ludzie pukali się w czoło i dziwili się, po co ta osoba biega. Tak, tak właśnie było. Super, że to się zmieniło i już nikogo nie dziwią osoby biegające, jest to normalne.

.

Okej, wróćmy do tematu…

Czy ktoś z was zastanawiał się kiedyś i analizował krok biegowy? Jak to wszystko wygląda jeśli rozłożymy bieg na części?

Być może kiedy będziesz znał na to odpowiedź, to poprawisz swoja technikę biegową. I dzięki temu będzie ci się biegało po prostu lepiej.

Wyeliminuj zbędne ruchy.

 

Technika biegania

Biegać może każdy (komu dopisuje zdrowie). Są to ruchy, które już jako małe dziecko wykorzystujemy podczas np. zabaw. Poza tym są to naturalne ruchy lokomocyjne, które wykonywane są w sposób cykliczny.

Podczas biegu wykorzystywane są różnego rodzaju siły. Tak, tak…kłania się..bodajże fizyka, czy biomechanika 😉

Mowa tu o zmianach położenia ciała. Te zmiany odbywają się za pomocą sił wewnętrznych (czyli krótko mówiąc – mięśni) oraz sił zewnętrznych, tzn. siły reakcji oporu, siły tarcia, czy siły bezwładności.

.

Chciałabym żebyśmy teraz rozpracowali bieg. Bieg składa się z wielu kroków biegowych, a każdy krok biegowy? No właśnie!

W kroku biegowym każda noga pełni funkcje podporowe i wymachowe.

 

Analizując punktowo krok biegowy, zauważamy następujące fazy:

 1. faza tylnego odbicia
 2. faza tylnego wymachu
 3. faza przedniego wymachu
 4. faza przedniego oporu (amortyzacji i hamowania)

.

Ruchy ramion w bieganiu

Jeśli myślisz, że tylko nogi potrzebne są do biegania, to gruuubo się myślisz. Mam tu na myśli jeszcze ręce. Są niesamowicie ważne i to one napędzają cały bieg.

Dla prawidłowej techniki biegu niezwykle istotne znaczenie mają wyżej wymienione ruchy rąk, które powinny być ściśle skoordynowane z ruchem nóg, dla utrzymania rytmu biegu.

Na zawodach o wysokiej randze, raczej nie zauważymy błędnego ustawienia ramion i ruchów rąk, gdyż są to zawodowcy, którzy trenują od lat.

Jednak podczas biegania dzieciaków na lekcji, te ruchy rąk są bardzo widoczne…i duża rola nauczyciela, by wyeliminować te błędy.

A nieumiejętne ruchy mogą nawet nas hamować, a na pewno przeszkadzać w osiągnięciu dobrego wyniku lub po prostu w codziennym bieganiu.

 

Jak wygląda więc nasza „góra” podczas biegu?

Ramiona są ugięte w stawach łokciowych i wykonują ruchy wahadłowe. Ręce mają być blisko tułowia oraz mają być bez zbędnego napięcia mięśni.

Ułożenie głowy i tułowia podczas biegu

Jak się pewnie domyślasz…również tułów i głowa mają znaczenie w technice biegu. Pamiętaj więc by tułów i głowa były proste i równomiernie ułożone.

 

Jeśli zwrócisz uwagę na, wydawało by się, takie małe niuanse, to na pewno będzie ci się biegać łatwiej.

.

Dla nauczycieli wf-u: Konspekt – start niski (klik)

Irmina

.

.

 

12 komentarzy
 1. No proszę, nie widziałam, że jeszcze ąz tak ktoś może mnie zaskoczyć postem na temat biegania 🙂 Na prawdę przydatny, szczególnie dla miłośników biegania takich jak ja 🙂

  pozdrawiam!

  fitfunmamarun.blogspot.com

  1. Biega teraz naprawdę wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z ów sportem i nie zawsze ten bieg łączy się z dobrą techniką. Myślę, że jeśli takie osoby wprowadzą niewielkie zmiany podczas swojego biegu, to będzie dla nich ogromna korzyść i nie marnowanie energii na zbędne ruchy 🙂

  1. obserwacje to obserwacje 🙂 skoro tak czujesz i skoro tak jest..to jest i spoko 😉 tak zastanawiam się tylko, dlaczego sprinterzy mają tak wyprostowaną sylwetkę (nie wliczając startu, gdzie przez pewien czas jeszcze mają mocniej pochyloną sylwetkę) 😉 ale..to takie luźne przemyślenia 😉 pozdrawiam 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.