Zbicie piłki wymaga niewątpliwie koordynacji ruchowej. Bez tego ciężko będzie wykonać poprawnie tę formę ataku. Nie dość, że muszę widzieć piłkę, która jest do mnie wystawiona, to jeszcze dobrze by w nią trafić – w odpowiednim momencie, z odpowiednią siłą – muszę w tym czasie wyskoczyć, popracować nie tylko ręką, ale i całym ciałem, muszę „złapać” piłkę w najwyższym punkcie, pamiętać o nadgarstku, o wyskoku przez pięty, o tym żeby ominąć blok, pomyśleć (!) czy zbić piłkę mocno, czy wykonać plas, czy kiwkę, czy po prostu ją przebić. I jeszcze na pewno o nie jednej rzeczy można by wspomnieć. W bardzo krótkim czasie, musimy wykonać wiele czynności i to z jak najlepszym efektem.
…ale od początku!
Od czego zacząć naukę zbicia piłki?
Na pewno od poznania i wyćwiczenia ruchów bez piłki.
Słyszałam o kilku dojściach do piłki. Na trzy kroki, na dojście na dwa tempa..mnie uczono dojścia do piłki poprzez wykonanie dłuższego kroku, naskok na dwie nogi jednocześnie i poprzez pięty wyjście (wyskok) w górę. Uważam to dojście do piłki za naprawdę efektywne. Absolutnie przy nauczaniu tej czynności nie możesz zapominać o rękach. Zamach rąk następuje od tyłu, przenoś je przodem w górę – dwie ręce. Dlaczego dwie? Np. dlatego, że wyskoczysz wyżej, że ewentualnie zapracujesz drugą (mniej sprawną) ręką – np. gdy piłka będzie wystawiona nieco dalej ( za szeroko), a także piłka będzie uderzona z większą energią, z większą siłą. Tak więc ruch rąk – dwóch- jest też bardzo ważny.
Co dalej?
Gdy „na sucho” potrafimy wykonać dojście, wyskok i zamach – wypadałoby dobrze wylądować. Dlatego wykonujemy naskok na dwie nogi przez pięty, by dobrze później wylądować. Jeśli naskok wykonasz na palce, zobaczysz jak szybko wylądujesz w siatce.
Nie zapominaj o pracy całego ciała. Pracuj grzbietem przy zbiciu piłki. Musi powstać tzw. łuk napięty na plecach. Pracuj trochę tak jak scyzoryk. ;]
Bardzo ważna jest dynamika. Każdy ruch musi być wykonany szybko, precyzyjnie, jeśli dojście do piłki będzie wykonane energicznie, dłoń będzie szybka, to i zbicie piłki będzie mocniejsze, efektywniejsze i efektowniejsze. Dynamika, szybkość, energia – pamiętaj!
Ćwicz ruch ręki. Przodem, pokieruj ją do ucha, zegnij jakbyś chciał zrobić agrafkę, a następnie wyprostuj ją w łokciu i na koniec popracuj jeszcze nadgarstkiem, skieruj go w dół.
Ok. A teraz do pracy 🙂
1. Nauka dojścia do piłki
2. Nauka naskoku i wyskoku
3. Nauka zamachu
4. Nauka lądowania
5. Połączenie wszystkich elementów w całość (dojście do piłki, naskok, wyskok, zamach, lądowanie)
6. Wykonanie wyskoku imitującego zbicie
7. Zbicie piłki w ścianę
8. Z własnego podrzutu
9. W dwójkach
– nad sobą (odbicie oburącz sposobem górnym) i zbicie piłki
10. Po wystawieniu przez partnera
To tylko przykłady, jest ich mnóstwo. Zaczynaj zawsze od prostszych ćwiczeń i przechodź do kolejnych etapów, utrudniaj sobie z czasem każde zadanie. Wyjdzie Ci to tylko na dobre 🙂
Ćwicz i nie poddawaj się, zobaczysz, że efekty przyjdą!
Pestka
.
.
Fajny wpis, dzięki!
Miło mi! 🙂
Olsniewający strona naprawde – duzo sie dowiedziałem
bardzo się cieszę! 🙂 zapraszam jak najczęściej ;))))
baaardzo Ci dziękuję :))))))