Zbicie piłki – Omówienie techniki ataku w piłce siatkowej

Zbicie piłki wymaga niewątpliwie koordynacji ruchowej. Bez tego ciężko będzie wykonać poprawnie tę formę ataku. Nie dość, że muszę widzieć piłkę, która jest do mnie wystawiona, to jeszcze dobrze by w nią trafić – w odpowiednim momencie, z odpowiednią siłą – muszę w tym czasie wyskoczyć, popracować nie tylko ręką, ale i całym ciałem, muszę „złapać” piłkę w najwyższym punkcie, pamiętać o nadgarstku, o wyskoku przez pięty, o tym żeby ominąć blok, pomyśleć (!) czy zbić piłkę mocno, czy wykonać plas, czy kiwkę, czy po prostu ją przebić. I jeszcze na pewno o nie jednej rzeczy można by wspomnieć. W bardzo krótkim czasie, musimy wykonać wiele czynności i to z jak najlepszym efektem. 

 

…ale od początku!

 

Od czego zacząć naukę zbicia piłki? 

 

Na pewno od poznania i wyćwiczenia ruchów bez piłki. 

 

Słyszałam o kilku dojściach do piłki. Na trzy kroki, na dojście na dwa tempa..mnie uczono dojścia do piłki poprzez wykonanie dłuższego kroku, naskok na dwie nogi jednocześnie i poprzez pięty wyjście (wyskok) w górę. Uważam to dojście do piłki za naprawdę efektywne. Absolutnie przy nauczaniu tej czynności nie możesz zapominać o rękach. Zamach rąk następuje od tyłu, przenoś je przodem w górę – dwie ręce. Dlaczego dwie? Np. dlatego, że wyskoczysz wyżej, że ewentualnie zapracujesz drugą (mniej sprawną) ręką – np. gdy piłka będzie wystawiona nieco dalej ( za szeroko), a także piłka będzie uderzona z większą energią, z większą siłą. Tak więc ruch rąk – dwóch- jest też bardzo ważny. 

 

 

Co dalej?

Gdy „na sucho” potrafimy wykonać dojście, wyskok i zamach – wypadałoby dobrze wylądować. Dlatego wykonujemy naskok na dwie nogi przez pięty, by dobrze później wylądować. Jeśli naskok wykonasz na palce, zobaczysz jak szybko wylądujesz w siatce. 

Nie zapominaj o pracy całego ciała. Pracuj grzbietem przy zbiciu piłki. Musi powstać tzw. łuk napięty na plecach. Pracuj trochę tak jak scyzoryk. ;]

Bardzo ważna jest dynamika. Każdy ruch musi być wykonany szybko, precyzyjnie, jeśli dojście do piłki będzie wykonane energicznie, dłoń będzie szybka, to i zbicie piłki będzie mocniejsze, efektywniejsze i efektowniejsze. Dynamika, szybkość, energia – pamiętaj!

Ćwicz ruch ręki. Przodem, pokieruj ją do ucha, zegnij jakbyś chciał zrobić agrafkę, a następnie wyprostuj ją w łokciu i na koniec popracuj jeszcze nadgarstkiem, skieruj go w dół.

 

 

 

Ok. A teraz do pracy 🙂
 1. Nauka dojścia do piłki
2. Nauka naskoku i wyskoku
3. Nauka zamachu
4. Nauka lądowania
5. Połączenie wszystkich elementów w całość (dojście do piłki, naskok, wyskok, zamach, lądowanie)
6. Wykonanie wyskoku imitującego zbicie
7. Zbicie piłki w ścianę
8. Z własnego podrzutu
9. W dwójkach
– nad sobą (odbicie oburącz sposobem górnym) i zbicie piłki
10. Po wystawieniu przez partnera


To tylko przykłady, jest ich mnóstwo. Zaczynaj zawsze od prostszych ćwiczeń i przechodź do kolejnych etapów, utrudniaj sobie z czasem każde zadanie. Wyjdzie Ci to tylko na dobre 🙂


Ćwicz i nie poddawaj się, zobaczysz, że efekty przyjdą!
Pestka

.

.

 

5 komentarzy

Leave a Reply

Your email address will not be published.