Nie ruszasz się – Nie żyjesz | Zagrożenia zdrowotne związane z brakiem ruchu

.

.

Nie ruszasz się – Nie żyjesz

Tak, to brutalne. Ale taka jest prawda.

.

Brak ruchu jest w podobnym stopniu niebezpieczny dla naszego zdrowia jak palenie papierosów, a także zwiększa ryzyko występowania różnych schorzeń.

 

Choroby i schorzenia wynikające z braku aktywnego trybu życia

Jakich chorób lub schorzeń możesz się nabawić?

 • Choroby serca
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Otyłość
 • Osteoporoza
 • Udar mózgu
 • Depresja
 • Rak jelita grubego
 • Nowotwory piersi i prostaty
 • Cukrzyca
 • Brak siły mięśniowej, szczególnie kończyn dolnych, jest główną przyczyną upadków

 

Wszystkie te schorzenia zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu. Regularna aktywność ruchowa może uchronić nas od wielu problemów zdrowotnych.

 

 

Zobacz także: Aktywność fizyczna a mózg

 

Brak ruchu problemem w każdym wieku

Nieaktywność ruchowa to problem nie tylko ludzi starszych. Jest to niewątpliwie problem w każdym wieku. Kiedy twój organizm zaczyna się starzeć, wówczas zachodzi w nim wiele zmian, również tych fizjologicznych.

 

Chyba najbardziej widoczną z braku aktywności jest otyłość. Nie ruszasz się, jesz niezdrowo, to tyjesz. Otyłość to problem również ludzi młodych. Tak więc aktywność fizyczna ważna jest dla każdego. Od małolata po dojrzałego seniora.

 

W młodości aktywny, a na starość nie…

Czy jeśli byłeś aktywny w młodym wieku, to wystarczy ci to co sobie wypracowałeś wcześniej podczas starości?

 

Oczywiście, że to nie wystarcza. Jeśli nie kontynuujesz aktywnego trybu życia w starszym wieku, nie dbasz o siebie, to wiadomo, że nie będzie to dla ciebie dobre.

 

Byli sportowcy mieli mniejsze ryzyko chorób krążenia i chorób serca, tylko wtedy, gdy nadal byli aktywni.

Regularne ćwiczenia, spacery, treningi, po prostu, wysiłek fizyczny mogą wydłużyć twoje życie nawet o kilka lat. Oprócz tego możesz uniknąć wielu groźnych chorób.

 

Zobacz także: Jak ważny jest wypoczynek po treningu?

 

Brak ruchu jest groźniejszy od palenia papierosów

Absolutnie nikogo nie namawiam do palenia. Jest to beznadziejny nałóg. I jestem ostatnią osobą, która propagowałaby taki styl życia.

Nie widzę w paleniu ani jednej korzyści. Ale chcę zaznaczyć w ten sposób jak bardzo ważny dla ciebie jest ruch.

Bo brak tego ruchu jest poważnym problemem i podobno większym zagrożeniem dla twojego zdrowia niż wyżej wymienione palenie papierosów.

 

 

Jest to przerażające!

Z powodu tylko i wyłącznie braku ruchu można przedwcześnie umrzeć. Ryzyko to jest dwa razy większe niż śmierć z powodu otyłości, która jak wiesz, jest niesamowicie poważna w skutkach zdrowotnych dla organizmu.

 

Zobacz także: Przyczyny i skutki odwodnienia

 

15 aktywnych minut dziennie – codziennie, jest dla ciebie zbawienne

 

 

Już nawet 15 minut, czy pół godziny dziennej aktywności być dla ciebie zbawienne. Poświęć choć tyle dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. To naprawdę niewiele czasu, a może zdziałać z tobą cuda.

Lekarze już biją na alarm. Z unikaniem wszelkich aktywności ruchowych czas najwyższy walczyć. Tak jak z otyłością, alkoholizmem, czy paleniem papierosów.

 

Lenistwo i siedzący tryb życia opanowały świat. Na Malcie aż 72 % ludzi nie lubi aktywności fizycznej, 69 % obywateli Arabii Saudyjskiej, 68 % Serbów i 63 % Brytyjczyków.

Zaś aż 72 % Holendrów jest aktywna fizycznie, w dużej mierze zawdzięczają to ich ulubionemu środkowi transportu, czyli rowerom.

 

Nastolatki. Tylko 20 % należy do grupy, która zażywa minimalnej zalecanej ‘dawki’ wysiłku.

 

Co to oznacza?

 

Oznacza to tylko tyle, że dzieciaki będą potrzebowały o wiele szybciej pomocy lekarskiej niż ich rodzice, czy dziadkowie.

 

 

Zobacz także: Fizjologiczne zasady treningu

 

Zalecana dawka ruchu

To ile tego ruchu wystarczy, by było wszystko ze mną w porządku?

Jest to około 150 minut w tygodniu dla osób dorosłych. Czyli…po krótkim przeliczeniu, wychodzi że dziennie tej aktywności powinno być minimum 20 minut.

 

Niewiele, prawda?

 

Nie chodzi tu o Bóg wie jaki wysiłek. Bardziej energiczny spacer, a może Nordic Walking, a może rower, czy rolki, czy gimnastyka, albo trucht.

Dzieci z natury potrzebują ruchu. Nastolatki potrzebują już minimum aktywnej godziny w czasie dnia, zaś dzieci młodsze nawet do trzech godzin.

 

 

Zobacz także: Jaki wpływ na serce ma trening?

 

Jeśli nie jesteś aktywny fizycznie, zacznij od wyjścia na spacer, nawet na 10 minut. Zobaczysz, powolutku będziesz chciał więcej. Spodoba ci się ruch. A pomyśl…ile możesz zyskać….

 

Zobacz także: Adaptacja związana z treningiem

2015-03-27-1964

 

Podobne: Poradź sobie z zakwasami

Polecam: Jak działa dług tlenowy?

Sprawdź: Gdy jesteś zmęczony po treningu…

 

 

Irmina

 

fanpage: Sport to Pestka

.

.

 

17 komentarzy
 1. świetny artykuł, teraz każdy myśli że jak będzie jadł zdrowo i nic nie robił tylko siedział cały dzień w domu na kanapie to mu się nie przytyje i będzie zdrowy, a tak nie jest i ludzi trzeba uświadamiać

 2. Mnie zawsze tylko śmieszy gadanie „tego nie zjem, bo dobrze się odżywiam, żeby mieć ładną figurę i być zdrowa/y”, a oprócz tego nie robi się nic. Ruch jest ważny tak samo jak zdrowe odżywianie, a powiedział bym nawet, że ważniejszy. Bez ruchu nawet najlepsze odżywianie jest mało warte. Unikniemy otyłości, ale nie innych dolegliwości.

  1. super, że na to zwróciłeś uwagę…”Bez ruchu nawet najlepsze odżywianie jest mało warte” – to zdanie jest warte zapamiętania 🙂

  1. „Lekarze nie potrafią mu pomóc, a my robimy, co możemy, aby zdrowo jadł.” Po gościnach u swoich cioteczek wiem jak wygląda zdrowo pojeść, ale co do samego chłopaka, ma skopany metabolizm, kilka procent ludzi tyje jak tylko zje ponad 1500 kalorii, lub nawet mniej. Czasami się takie przypadki trafiają.

Leave a Reply

Your email address will not be published.