Lekcja Organizacyjna z WF-u | O czym powiedzieć uczniom na pierwszej lekcji wf-u?

.

.

Przed Tobą pierwsza lekcja wf-u w Nowym Roku Szkolnym? O czym należy wspomnieć podczas tzw. lekcji organizacyjnej? Powiem Ci, jak ja to robię…

.

Co powiedzieć uczniom na pierwszej lekcji wf-u

.

#1 Zasady BHP

Bezpieczeństwo podczas lekcji wf-u jest najważniejsze. Powiedz swoim uczniom jakie zasady panują na sali gimnastycznej, na boisku szkolnym, czy na stadionie.

Jeśli jakiś sprzęt jest popsuty, coś wystaje, coś odlatuje – niech dzieciaki szybko Ci o tym komunikują. Wspomnij jak mają się zachowywać podczas gier, zabaw i ćwiczeń.

Powiedz dlaczego przestrzeganie zasad jest takie ważne. 

.

#2 Zasady oceniania

Powiedz, jak będziesz oceniać uczniów. Przedstaw swoje wszystkie wymagania i bądź konsekwentny.

Jeśli Ci to w czymś pomoże, to kiedyś napisałam o tym, jak oceniać uczniów z wf-u. Zachęcam do przeczytania tego wpisu. 

(Aktualizacja: od niektórych rzeczy od czasów pandemii odeszłam, np. kartkówek za „braki stroju”, ale najważniejsze oceny, które biorę pod uwagę cały czas stosuję – czyli cztery skladowe. Uważam, że wychodzą z tego bardzo sprawiedliwe oceny).

.

#3 Strój na wf

Uczniowie mają się przebierać na lekcje wychowania fizycznego. Powiedz o Twoich wymaganiach dotyczących stroju.

Poza tym obuwie ma być dostosowane do ćwiczeń. Włosy powinny być związane. Kolczyki (szczególnie długie) zdjęte. Zegarki, bransoletki, łańcuszki – podobnie.

To wszystko zwiększa też bezpieczeństwo Twojego ucznia.

.

#4 Telefony komórkowe

Na moich lekcjach jest zakaz przynoszenia telefonów komórkowych, nawet jeśli ktoś jest niećwiczący. Niech dzieciaki odpoczną od nich.

Uważam, że są nie potrzebne na wf-ie. Owszem, jeśli np. prowadzimy lekcję fitnessu i ktoś chce puścić ulubioną piosenkę z komórki – to rzecz jasna pozwalam na to. Jeśli ktoś prosi i mówi, że czeka na bardzo ważną wiadomość lub telefon od rodzica, również pozwalam. Chcemy zrobić pamiątkowe zdjęcie np. piramid na gimnastyce – wiadomo, pozwalam.

Ale w innych przypadkach sądzę, że jest zbędny.

.

#5 Odrabianie lekcji/ nauka na wf-ie / czytanie książek

Pamiętam jak za moich czasów niektórzy (ale to były z reguły wyjątki) wykorzystywali lekcje wf-u na odrabianie zaległych prac domowych lub ich przepisywanie, albo też uczyli się na jakiś sprawdzian lub poprawę.

Ja wyszłam z takiego założenia, że jeśli uczniowie, którzy są zwolnieni lub nie przynieśli stroju i nie mogą ćwiczyć lub po prostu udają i chcą się uczyć na wf-ie, to niestety, ale u mnie tego nie będą robić.

.

Wynudzą się – to następnym razem będą chcieć jednak trochę się poruszać z innymi. Poza tym taki uczeń, który nie ćwiczy (i jest oczywiście sprawny) może Ci przecież pomóc i uczestniczyć w lekcji w sposób bierny.

Może pomóc w sędziowaniu, może rozstawić tor do ćwiczeń, pomóc w asekuracji itd.

(Aktualizacja: taka osoba niećwicząca może jeszcze rozwiązywać różne karty pracy związane z wychowaniem fizycznym, może robić sprawozdanie z lekcji lub dokształcić się w teorii wf-u… 🙂 Jest wiele pomysłów na spędzenie czasu na lekcji wf-u niećwiczących…)

.

#6 Zwolnienia

Z lekcji wf-u może zwolnić lekarz, bądź rodzic. Oczywiście zwolnienie z lekcji uczeń przynosi tego samego dnia, jeśli jest w szkole.

Nie może być takiej sytuacji, że uczeń np. nie ma stroju, mówi że zapomniał zwolnienia i przynosi na następną lekcję.

Zrobi się zamieszanie, niektórzy będą tego nadużywać i zaczął kombinować. 

(Aktualzacja: Pamiętaj! Jeśli uczeń przyniesie zwolnienie od lekarza na dłuższy czas – zanieś to zwolnienie do dyrekcji. Na podstawie zwolnienia od lekarza, dyrektor zwalnia ucznia z poszczególnych dyscyplin lub z całości lekcji wf na dany okres czasu).

#7 Jestem niedysponowana 

Jak rozwiązujecie sprawę tzw. niedyspozycji uczennicy?

Ja, zawsze namawiam do ćwiczenia. Proponuję zgłoszenie, np. „Jestem niedysponowana, będę ćwiczyć trochę lżej”.

Zawsze wyrażam dużą radość jeśli uczennica ćwiczy będąc nuedysponowaną.

Kiedyś po prostu zaznaczałam sobie, że uczennica zgłasza niedyspozycję.

Bodaj od zeszłego roku wymagam zwolnienia rodzica, ponieważ jedna z klas zaczęła niestety trochę  wykorzystywać to.

Oczywiście nie jestem też katem i gdy widzę, że dziewczyna nie wygląda za dobrze, nie ma zwolnienia i np. dostała miesiączkę w szkole, to pozwalam nie ćwiczyć.

 

#8 Jak będą wyglądały lekcje wf-u

Na początku jest zbiórka – powiedz uczniom jak mają się podczas niej zachowywać i jak ona wygląda.

Daj znać też jak standardowo będzie przeprowadzana lekcja – zbiórka, zabawa ożywiająca, rozgrzewka, realizacja tematu głównego, uspokojenie organizmu po wysiłku, zakończenie lekcji.  Przedstaw plan założeń na ten rok. 

.

Zobacz: 15 zasad wf-isty

.o Roku 

Taka lekcja, czy chcemy, czy nie chcemy musi się odbyć. Oprócz tego co powiedziałam, nie zapomnij po prostu też zachęcić uczniów do lekcji wf-u.

Uczniowie powinni wiedzieć i mieć świadomość dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna.

.

A jak wyglądają Twoje lekcje organizacyjne? A może pamiętasz swoje pierwsze lekcje z czasów, kiedy byłeś uczniem? Koniecznie mi o tym opowiedz 🙂 

.

Irmina

ps. Cudownego Nowego Roku Szkolnego!!!.o

.

6 komentarzy

Leave a Reply

Your email address will not be published.